Begoña Gómez, Pedro Sánchez’ kone, har bedt om full frifinnelse i en rettssak knyttet til en ekstraordinær stilling ved Universidad Complutense de Madrid. Hun benekter å ha brukt sin posisjon eller ekteskapet til å skaffe seg stillingen.
I april avsluttet dommer Juan Carlos Peinado etterforskningen og besluttet å sende Gómez for retten med lekjury for fire mulige lovbrudd: Påvirkningshandel, misbruk av offentlige midler, korrupsjon i næringslivet og uberettigede tilegnelser.
Ber om 13 års fengsel for Gómez
I juli 2026 reduserte Madrids provinsdomstol saken til to tiltalepunkter: Påvirkningshandel og misbruk av offentlige midler. Domstolen fant ikke tilstrekkelige holdepunkter for de to øvrige anklagene og tok dem ut av saken.
Audiencia Provincial de Madrid stadfestet i juli at hun skal stilles for retten for å ha utnyttet sin status som statsministerens kone for å få stillingen opprettet, og for å begunstiget forretningsmannen Juan Carlos Barrabés. Hun står også tiltalt for å ha misbrukt offentlige midler ved å bruke en rådgiver fra Moncloa* til private/profesjonelle formål samt til utvikling av programvare i tilknytning til universitetsstillingen.
Påtalemyndigheten har bedt om frifinnelse, men mener likevel at ikke alle spørsmålene rundt Gómez’ virksomhet er uproblematiske. Guardia Civils økonomiske etterforskningsenhet har blant annet gransket hvordan et dataprogram ble utviklet i tilknytning til universitetsstolen, og konkludert med at kontrakter knyttet til prosjektet ble inngått utenfor det ordinære regelverket og på en måte etterforskerne beskrev som «overlagt» eller «på forhånd planlagt».
Begoña Gómez ber om full frifinnelse på alle punkter mens den private anklagen ser saken helt annerledes. Organisasjonen Hazte Oír ber om 13 års fengsel for Gómez.
Saken er blitt en av de mest politisk betente korrupsjonssakene rundt Pedro Sánchez som hevder at saken er politisk motivert og at høyresiden forsøker å ramme ham gjennom familien.
Spania: Pedro Sánchez’ bror fikk fire års fengsel for korrupsjon
Opposisjonen ser saken som et eksempel på ukultur rundt regjeringen og i statsministerens nærmeste krets.
Dommen vil falle etter juryens behandling av saken, det vil sannsynligvis si et stykke ut i 2027 avhengig av hvor lang tid hovedforhandlingen tar.


