Iran slår hånden av Pakistans kompromissforslag. Dermed går det mot et oppgjør mellom Trump og ayatollahene. De mangler luftforsvar, og israelske og amerikanske fly kan operere nærmest fritt. Likevel trosser Revolusjonsgarden USA.

Iran sier de ikke vil gjenåpne Hormuzstredet i bytte mot en midlertidig våpenhvile, og at de mener USA ikke er innstilt på en permanent våpenhvile. En kilde i Det hvite hus sa senere mandag til nyhetsbyrået AFP at en avtale er til vurdering, men at president Donald Trump ennå ikke har godkjent den.

En iransk tjenestemann bekrefter at de har mottatt forslaget, men gjør det klart at de ikke vil presses til å godta tidsfrister.

Iran fortsetter å stille krav som om de har noe å slå i bordet med. Iran vil ha garantier for at de aldri blir angrepet i fremtiden.

Da er avstanden stor til Washington.

Imens forsøker mediene å ta ned Trump så godt de kan ved å ta Trumps uttalelser og koble dem sammen på en negativ måte:

Trump forsvarer mulige krigsforbrytelser i Iran: – De er dyr

Med en slik overskrift sier NTB at det er Trump som er et dyr som blåser av mulige krigsforbrytelser.

USAs president Donald Trump avviser at han er bekymret for å begå krigsforbrytelser i Iran og sier det er en krigsforbrytelse å ha atomvåpen.

USAs president Donald Trump uttalte seg til pressen under et påske-arrangement i Det hvite hus kort tid før han skulle ha en formell pressekonferanse om Iran.

Han gjentok sine trusler om målrettede angrep på Irans bruer, kraftverk og annen sivil infrastruktur.

Da en reporter spurte ham om hvordan USA kan angripe Irans bruer og kraftverk uten at det vil være en krigsforbrytelse, viste Trump til iranske myndigheters drap på demonstranter, ifølge NBC News.

Hvordan var det med de alliertes bombing av tyske byer under annen verdenskrig? Var de også krigsforbrytere?

Trump bruker begrepet «dyr» om regimets folk fordi de henger unge mennesker i heisekraner.

Tre menn er henrettet ved hengning de siste par dagene i Iran, melder det iranske rettsvesenets eget nyhetsbyrå Mizan.

Alle tre ble pågrepet i forbindelse med de landsomfattende demonstrasjonene mot prestestyret i Iran i januar i år.

Mandag ble Ali Fahim henrettet etter at han ble anklaget for å ha opptrådt på vegne av USA og Israel under protestene. Iran hevder at han var delaktig i fiendestyrt terrorisme.

NTB drar frem en uttalelse Trump kom med til New York Times for lenge siden: Han trenger ikke folkeretten for å vite hva som er rett og galt. NTB får det til å høres ut som om han ikke bryr seg om moral overhodet. Det var ikke dét Trump sa eller mente.

– De er dyr, og vi må stoppe dem, og vi kan ikke la dem ha atomvåpen. Veldig enkelt, sa Trump, som også før USAs angrepskrig mot Iran gjorde det klart at han bare lar seg begrense av egen moral, og at han ikke «trenger folkeretten».

Ifølge den USA-baserte menneskerettsgruppa Hrana ble minst 7000 mennesker, de fleste demonstranter, drept under protestbølgen i Iran i januar.

Trump kan godt tenke seg å skaffe seg kontroll over Irans oljeforekomster.

Presidenten sa også at han vil foretrekke å bruke amerikansk militærmakt til å ta kontroll over Irans enorme oljeressurser.

– Å ta oljen fordi den er der, og det er bare å ta den. Det er ikke noe de kan gjøre med det. Dessverre vil ikke det amerikanske folk like å se oss komme hjem. Hvis det var opp til meg, ville jeg tatt oljen. Jeg ville beholdt oljen. Jeg ville tjent masse penger, sa Trump.

Trump bryr seg ikke om at journalistene snakker om krigsforbrytelser uavlatelig.

Etter at Trump i forrige uke truet med å bombe Iran «tilbake til steinalderen», har flere kritikere og folkerettseksperter advart om faren for at USA begår krigsforbrytelser i Iran.

Men Trump sa mandag i samme seanse også at han «ikke er bekymret» for at det å bombe sivil infrastruktur vil kunne være krigsforbrytelser.

– Jeg er ikke bekymret for det. Vet du hva som er en krigsforbrytelse? Å ha atomvåpen, sa Trump.

USA har selv et av verdens største atomvåpenarsenal, mens både amerikansk etterretning og Det internasjonale atomenergibyrået IAEA har konkludert med at Irans atomvåpenprogram ble stanset i 2003.

Så går NTB over i ren apologi for regimet ved å påstå at Iran ikke har noe atomvåpenprogram. Iran har selv innrømmet å ha anriket 440 kilo uran til 60 prosent. Derfra tar det bare noen uker å nå våpengrad 90 %.
Ikke noe land har anriket uran til 60 prosent for å bruke det til sivile formål.
Men NTB fortsetter med å hvitvaske regimet.

USA har hevdet at Iran kan være i ferd med å utvikle atomvåpen, og har brukt det som én av en rekke begrunnelser for at de sammen med Israel gikk til angrepskrig mot Iran 28. februar. Iranske ledere har hele tiden fastholdt at deres atomprogram er utelukkende sivilt.

Iran har erkjent at de tidligere hadde et atomvåpenprogram, men dette ble avviklet i 2003, etter at landets øverste leder ayatolla Ali Khamenei hadde utstedt en fatwa – et religiøst dekret – som forbyr slike våpen. Khamenei ble drept i et amerikansk-israelsk angrep på krigens første dag.

Inspektører fra IAEA har de siste årene hatt tilgang til iranske atomanlegg og har ikke funnet beviser for at landet har et aktivt atomvåpenprogram.

Det har heller ikke amerikansk etterretning, bekreftet USAs øverste etterretningssjef Tulsi Gabbard i en høring i Senatet i mars i fjor. (NTB)

NTB driver apologi for et regime som har skaffet seg interkontinentale raketter og er i ferd med å utvikle atomvåpen.

Hva er poenget med å lyve om Irans atomvåpenprogram?

nbsp;

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.