De fire astronautene om bord måneraketten Artemis II passerte mandag kveld 400.171 kilometer fra Jorden, og brøt dermed rekorden fra Apollo 13.

Mandag kveld klokken 19.58 passerte Orion-kapselen punktet for Apollo-rekorden fra 1970.

Kapselen fortsetter ferden rundt Månen, hvor den kommer til å sette sin rekord på 406.772,9 kilometer fra Jorden senere i kveld, ifølge Nasa.

– Vi passerer den lengste avstanden mennesker noen gang har reist fra Jorden. Vi gjør det for å hedre den ekstraordinære innsatsen og bragdene til våre forgjengere i romutforskning, sa en av astronautene.

– Vi vil fortsette reisen enda lenger ut i rommet før Moder Jord lykkes med å trekke oss tilbake til alt vi holder kjært.

(©NTB)

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.

Les også