USAs president Donald Trump sier samtalene mellom USA og Iran i Pakistan «går bra», og at en avtale kan komme «ganske raskt».

Trump sa søndag til journalister om bord i Air Force One at krigen mellom USA og Israel på den ene siden og Iran på den andre, har ført til regimeskifte, og at en avtale med Teheran kan komme «snart».

Trump viste til at flere iranske ledere er drept i den månedlange krigen, og sier at det allerede har funnet sted et regimeskifte, og at den nye ledelsen er «mye mer rimelig».

– Vi har hatt et regimeskifte, sa han til journalister om bord i Air Force One. – Vi har med helt andre mennesker å gjøre enn før. Det er en helt annen gruppe mennesker. Jeg vil derfor si at det er et regimeskifte.

På spørsmål om det kan komme en avtale med Iran denne uken, svarer Trump:

– Jeg ser for meg en avtale i Iran. Den kan komme snart.

Samtidig anklager Irans parlamentsleder USA for å bruke diplomati som skalkeskjul.

– Fienden sender offentlig signaler om forhandlinger og dialog, samtidig som de i hemmelighet planlegger et bakkeangrep, sier Mohammad Bagher Ghalibaf i en uttalelse gjengitt av det statlige nyhetsbyrået IRNA.

– Våre menn venter på at amerikanske soldater skal komme på bakken for å sette dem i brann og straffe deres regionale allierte én gang for alle, sier han.

Iran sier landet har stengt Hormuzstredet for fartøy fra fiendtlige land. Stredet sto tidligere for rundt en firedel av verdens sjøtransporterte olje og en femdel av LNG-leveransene.

(©NTB)

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.

Les også