Keir Starmer markerte uenighet i synet på Grønland, men ville ikke være med på en konfrontasjon med USA. For mye står på spill, sa Starmer til journalistenes frustrasjon. De ønsker et «svar» som setter Trump på plass. Det har vært tonen i nordiske mediers holdning til Trump, ikke bare i Grønland-saken.
Men Starmer vet godt at hvis han gir etter og begynner å snakke «straff» er han på en slippery slope, en glatt utforbakke hvor journalistene bestemmer farten. Det risikerer han ikke.
Derfor utviklet pressekonferansen seg til en viss frustrasjon hos pressen, men Starmer hadde tydeligvis tenkt gjennom sitt standpunkt og lot seg ikke rikke.
Overskriftene i pressen er til dels hysteriske. Tim Stanley i Daily Telegraph skriver «Storbritannia må enten løsrive seg fra USA eller dø».
Selv ikke når en journalist konfronterer ham med hva Mette Frederiksen sa – at det ikke er noe Nato hvis det sterkeste landet kan ta territorium fra et mindre – unnlot Starmer å svar.
