Konflikten mellom føderale myndigheter og venstreradikale miljøer på vestkysten tilspisset seg fredag. To personer er sendt til sykehus etter at agenter fra den amerikanske grensevakten (CBP) løsnet skudd i Portland, Oregon.
Hendelsen føyer seg inn i rekken av konfrontasjoner hvor føderalt politi må gripe inn i områder hvor respekten for lov og orden er tynnslitt.
Politiet vasker hendene
Det lokale politiet i Portland var påfallende raske med å markere avstand til aksjonen. I en uttalelse understreker de at ingen av deres betjenter var involvert i selve skytingen, og at de kun rykket ut i etterkant for å sikre åstedet.
Politisjef Bob Day forsøker nå å roe gemyttene i byen, som lenge har vært et episenter for anti-politi-demonstrasjoner.
– Vi har forståelse for forsterkede følelser og spenningsnivå, sier Day, og ber lokalsamfunnet forholde seg rolig mens FBI overtar etterforskningen.
Tilstanden til de to som ble skutt, er foreløpig ukjent. En lokal ABC-stasjon bekrefter at agentene tilhører U.S. Customs and Border Protection.
Vance: – Et offer for venstreorientert ideologi
Hendelsen i Portland skjer i et høyspent klima, kun dager etter at en ICE-agent måtte skyte i selvforsvar i Minneapolis. Der ble 37 år gamle Renee Nicole Macklin Good drept da hun forsøkte å kjøre ned føderale agenter med bil.
Mens lokale demokrater som Minneapolis-ordfører Jacob Frey og guvernør Tim Walz forsøker å så tvil om hendelsesforløpet, er talen fra Det hvite hus krystallklar. Visepresident J.D. Vance gikk torsdag hardt ut og plasserte ansvaret der det hører hjemme.
Han beskriver kvinnen som et «offer for venstreorientert ideologi». Ifølge Vance og Trump-administrasjonen er det politisk motiverte grupper som oppmuntrer folk til å forstyrre politiets arbeid. Det er denne farlige retorikken fra venstresiden som skaper livsfarlige situasjoner for både borgere og ordensmakt.
President Donald Trump har gitt sin fulle støtte til agenten i Minneapolis og fastholder at det var rent selvforsvar mot et angrep på føderale tjenestemenn. Nå ser det ut til at scenariet gjentar seg i Portland.
Kjøp Hans Rustads bok om Trump her! E-boken kan du kjøpe her.

