En flyktning fra Saudi-Arabia stilles for retten i Tyskland, tiltalt for å ha utført et angrep på et julemarked i den østtyske byen Magdeburg i desember i fjor, der seks mennesker ble drept og mer enn 300 andre såret. Dette melder BBC.

Den mistenkte er en lege fra Saudi-Arabia som har fått navnet Taleb A., i tråd med tysk personvernlovgivning.

Han er anklaget for å ha kjørt en leid BMW i en hastighet på opptil 48 km/t gjennom markedet i Magdeburg sentrum 20. desember 2024. Hvis han blir funnet skyldig, risikerer han livsvarig fengsel for drap.

Tysklands tradisjonelle julemarkeder og festivaler har flere ganger blitt utsatt for dødelige angrep ganger fra jihadister.

Iår blir det ikke jule­marked i den tyske byen Overath

Magdeburg: Mekka Security sto for sikkerheten på julemarkedet

Fjorårets angrep skjedde kl. 19.02, da markedet var overfylt av julefeirende mennesker – og varte i ett minutt og fire sekunder.

Taleb A. møtte i den regionale domstolen i Magdeburg, tiltalt for drap på seks personer – en ni år gammel gutt og fem kvinner mellom 45 og 75 år.

Han er også tiltalt for drapsforsøk på ytterligere 338 personer.

Han er tiltalt for å ha forårsaket alvorlig kroppsskade på 309 personer og for å ha forårsaket farlig forstyrrelse av veitrafikken.

Påtalemyndigheten fortalte retten at Taleb A. hadde kjørt gjennom markedet i høy hastighet, og at han hadde truffet og kjørt over folk.

De sa at målet hans så ut til å ha vært «å drepe et ubestemmelig antall mennesker», og at han hadde planlagt og forberedt forbrytelsen i detalj over flere uker uten hjelp fra medskyldige.

De sier at den mistenkte «ikke var påvirket av alkohol eller lignende stoffer under ugjerningen, og at han tilsynelatende handlet på grunn av misnøye og frustrasjon over forløpet og utfallet av en sivil tvist og det faktum at ulike straffesaker ikke førte frem».

Taleb A. forklarte i retten at det var han som hadde kjørt bilen. Han har sittet varetektsfengslet siden gjerningsdagen.

BBC skriver at på grunn av det store antallet ofre er det satt opp en midlertidig rettsbygning i Magdeburg for rettssaken mot ham.

Kjøp «Den islamske fascismen» av Hamed Abdel-Samad fra Document Forlag.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.