Gaza-aktivister mobiliserer til demonstrasjon både i Trondheim, Oslo og Bergen 7. oktober. Det vil si på toårsdagen for Hamas-massakren mot Israel i 2023. Både en prest og en politiker kjent for Palestina-aktivisme reagerer på at nettopp 7. oktober er valgt som dato. – Trist og respektløst av Palestinakomiteen, sier KrF-leder Dag-Inge Ulstein.

I Trondheim er både Rødt og LO, og en moské, blant arrangørene, men Palestinakomiteen Trøndelag står i spissen.

7. oktober holder vi minnemarkering for dem som har mistet livet under det 2 år lange folkemordet på Gaza. Markeringen blir en stille opplesning av navn på barn som har blitt drept under folkemordet. Vi står på Torvet kl. 14–18, og vi inviterer til å legge igjen noen ord til dem som har måttet forlate verden på en så brutal måte. Sammen i sorgen, sammen i kampen. Det blir en rolig markering, vi kommer til å ha stand og dele ut flyers med informasjon om Palestina, skriver Palestinakomiteen Trøndelag i forhåndsreklamen til anti-Israel-kampanjen.

Rødt, LO og en moské er medarrangør

Komiteen ramser også opp medarrangørene, som er:
Sosialistisk Forum Trondheim, Studenter for Palestina Trondheim, Internasjonal Kvinneliga for Fred og Frihet Trondheim, LO Trondheim, Jødiske Stemmer for Rettferdig Fred, Muslimske Samfunnet i Trondheim (MSiT), Muslim Student Association in Trondheim (MSAT) og Rødt Trondheim og Rødt Strinda.

Det Muslimske Samfunnet i Trondheim (MSiT) er for øvrig den største av de mange moskeene som nå befinner seg i Trondheim. Bryggemoskeen befinner seg i en verne­verdig brygge fra 1760 som de holder på å omgjøre til stormoské i den historiske bryggerekken.

Prest reagerer

Den norske kirke står altså ikke bak den anti-israelske demonstrasjonen 7. oktober i Trondheim. En av prestene som i årevis har vært blant dem som har stått på for Gaza, Beate Iren Lerdahl, reagerte med forundring på at Palestinakomiteen valgte arrangement på datoen for det største terrorangrepet mot jøder siden Holocaust.

Har dere bommet på datoen? Hvorfor akkurat denne datoen? spurte Lerdahl, som har vært prest både i Nidarosdomen og i Bergen domkirke.

Hun fikk i grunnen ikke svar fra komiteen, ut over at de fastslo klokkeslettet.

Rødt-politiker reagerer

Også politikeren Roald Arentz, gruppeleder for Rødt i Trondheim bystyre, reagerer kraftig. Først med kommentar under kunngjøringen fra Palestinakomiteen, og så på egen Facebook-side, hvor han blant annet skriver:

Dette er en god og verdig idé for å minnes de utallige ofrene for Israels okkupasjon, statsterrorisme og folkemord.
Det er bare datoen det er noe feil med. Jeg er ikke i Trondheim 7. oktober, men om jeg var det, skulle jeg stilt opp og lest opp navn fra ei anna liste.
7. oktober er nemlig toårsdagen for massakren på sivile israelere på en musikkfestival, et terrorangrep som Israel fortsatt driver og hevner på en måte som er uproporsjonal sjøl til dem å være.
Dette er en asymmetrisk konflikt, en krig mellom okkupant og okkupert, mellom overgriper og offer. Det betyr imidlertid ikke at den «riktige» siden har monopol på sorg, savn eller menneskeverd.
Man må gjerne innvende at de israelske myndighetene ikke respekterer palestinske liv, men det betyr ikke at vi Palestina-venner skal senke oss ned på deres nivå. Dersom lista for humanitet og menneskeverd skal legges på Israel-nivå, er det ute med oss alle sammen, skriver Arentz, som er skuffet over at det nå, «for andre år på rad, legges et slikt arrangement på årsdagen for en massakre på uskyldige ungdommer».

Roald Arentz gjør ellers oppmeksom på at det ikke foreligger noe vedtak i fylkesstyret som sier at Rødt Trøndelag stiller seg bak dette arrangementet, og mener at det også gjelder Rødt Trondheim.

Det var flere andre kritiske stemmer under kunngjøringen fra Palestinakomiteen Trøndelag, men nå har de stengt kommentarfeltet og har slettet alle de 45 kommentarene.

Fra det slettede kommentarfeltet med kritiske stemmer under Palestinakomiteen Trøndelags info om 7. oktober-demonstrasjon. Skjermbilde.

– Grotesk feiring

I Bergen kaller norsk-jødiske On Elpeleg det anti-israelske arrangementet der 7. okober for en grotesk feiring og en direkte oppfordring til vold mot jøder.

Plakater som er hengt opp i byen, inviterer til arrangementet under navnet «Al Aqsa-flommen 2. år» – Hamas’ eget propagandanavn for terrorangrepet. Plakatene, som er identiske med dem som ble brukt ved en lignende markering i fjor, oppfordrer folk til å møte på Torgallmenningen 7. oktober for å «støtte den palestinske motstandskampen», skrev Document for et par dager siden.

I Bergen er det gruppen Bergen4Palestine som står bak demonstrasjonen, i samarbeid med noen som kaller seg Kampkomiteen. Det er visst sistnevnte som har æren for den kampklare plakaten.

Fortrenger 7. oktober-markering i Oslo

Også i Oslo mobiliserer Palestinakomiteen for aksjon i hovedstaden 7. oktober. Partileder for KrF, Dag-Inge Ulstein, er blant dem som ser svært kritisk til at Gaza-aktivister faktisk vil fortrenge dem som skal minnes 7. oktober-massakren, fra plassen foran Stortinget. Selv vil han være på plass i Oslo for å markere toårsdagen for 7. oktober. Ulstein hadde håpet at arrangørene av minnemarkeringen skulle få holde til på Eidsvolls plass. Men minnemarkeringen for dem som ble drept av Hamas-terroren, må nemlig vike for «folkemord-markering» på Eidsvolls plass 7. oktober.

– Det er både trist og respektløst at Palestinakomiteen erobrer Eidsvolls plass når man vet hva den dagen betyr for Det Mosaiske Trossamfund (DMT), sier Dag-Inge Ulstein til avisen Dagen.

Ulstein frykter for jøders sikkerhet

Ulstein frykter at sikkerheten for jøder i Norge er blitt betydelig verre i løpet av to års krig mot Hamas, og at Norge ikke lenger oppleves som et trygt land for jøder.

Jeg har hørt historier fra norske jøder i Oslo som har bagen pakket klar fordi det kan hende de må flytte raskt. At dette skjer i Norge, forteller hvor dypt alvorlig situasjonen er, sier Ulstein.

KrF-lederen håper at en fredsavtale snart kan gi fred for alle parter.

Jihadister, nazister og venstreradikale

I morgen skal jihadister, nazister og venstreradikale i Bergen feire den største massakren på jøder siden Holocaust. Arrangementet er politianmeldt av meg, med anmodning om å trekke tilbake tillatelsen, skrev On Elpeleg på Facebook dagen før Gaza-demonstrasjonene. Han er jøde, bosatt i Bergen, og mener at slike demonstrasjon mot Israel 7. oktober oppfordrer til vold mot jøder, og han reagerer sterkt på demonstrasjonen som ser ut til å feire terrorangrepet 7. oktober 2023.

1200 mennesker ble slaktet den dagen. Kvinner ble voldtatt. Jeg mistet selv venner 7. oktober.

Han viser til plakatene og bildet av en mann som kaster stein med slynge:
– Det foregikk en massakre 7. oktober, og nå inviteres det til en Al-Aqsa-demonstrasjon på samme dato. Jeg tolker det som en slags 7. oktober-fest med oppfordring til vold mot jøder, sier On Elpeleg til Dagen 6. oktober.

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.