Folk på gata i Amerika sørger over Charlie Kirks død. Se video med norsk tekst.

I Melbourne, Florida, møtte jeg, som Documents USA-korrespondent, mennesker som sørger over attentatet på Charlie Kirk.

De beskriver sjokk, sinne og sorg, og peker på både mediene og venstresiden for å ha nørt opp under hatet som førte til at en mann ble drept for sine meninger.

Sebastian, som studerer aerospace engineering ved Florida Institute of Technology, beskriver drapet som forferdelig. For hans generasjon, Generation Z, var Charlie Kirk en viktig stemme, og han reagerer på at mediene har stemplet ham som nazist og fascist.

David, tidligere offiser i det amerikanske flyvåpenet, minner oss om hvor viktig ytringsfriheten er i et land med så mange ulike kulturer og meninger. Våpen, sier han, er til for å beskytte hjemmet, ikke for å bringe meningsmotstandere til taushet.

Joe føler det samme som da JFK døde i 1963, da han var 21 år gammel. Han er knust og legger ansvaret på mediene og venstresiden, og fordømmer dem som feirer Kirks død.

Joe, opprinnelig fra Brooklyn og bosatt i Sebastian, Florida, holder en monolog som setter ord på det mange føler: sorgen over et grusomt attentat, sinne over hykleriet på venstresiden og hos Demokratene, og medienes ansvar. Joe sørger både over landet sitt og over tapet av en stor mann.

Surfer-gutta Logan, Caden, Etan og Caleb er ikke redd for haiene i vannet. Den sympatiske tenåringen gir deg håp. De var alle fans av Charlie og kan ikke forstå hvordan noen kan feire hans død. «The Leftists», som 15 år gamle Caleb kaller dem.

En youtuber fra Orlando kaller drapet veldig, veldig trist og sier Kirk ble stemplet som ekstremist bare fordi han satte ord på upopulære sannheter.

Det er Kathys bursdag, og hun og forloveden er knust over attentatet på Charlie Kirk. Hun har aldri sett en offentlig persons død berøre nasjonen så sterkt, og ser at sorgen også når utenfor USAs grenser.

Felles for alle stemmene er sorgen over tapet av en stor mann som hadde påvirket mange, og en uro over hva som skjer med ytringsfriheten i Amerika.

Videoen er tekstet på norsk. Det ble ikke tid til å sjekke språket, men det er vanligvis bra på programvaren som brukes.

Kjøp Hans Rustads bok om Trump her! E-boken kan du kjøpe her.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.