Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj sier at sikkerhetsgarantier for landet hans trolig vil være formalisert innen ti dager.

Han uttalte også at han er klar for et bilateralt møte med Russlands president Vladimir Putin for å diskutere en fredsavtale.

Zelenskyjs uttalelser kom etter en rekke møter i Washington D.C. der han først møtte USAs president Donald Trump og deretter flere europeiske ledere.

— Sikkerhetsgarantier blir trolig «pakket ut» av partnerne våre, og stadig flere detaljer vil se dagens lys. Alt dette kommer på et eller annet vis til å bli formalisert på papir innen den neste uken eller de neste ti dagene, sa Zelenskyj til pressen etter møtene.

Han la til at han har fått støtte fra europeiske ledere for å møte Putin for å diskutere en mulig fredsavtale. Et av de sentrale temaene i et slikt møte vil være territorielle spørsmål, sa Zelenskyj.

Zelenskyjs møter i Washington og uttalelser understreker de diplomatiske anstrengelsene som gjøres, spesielt av Donald Trump, for å finne en løsning på den pågående konflikten.

Sikkerhetsgarantiene som nå er underveis, er utformet for å beskytte Ukraina mot fremtidig russisk aggresjon, og skal formaliseres som en del av den bredere fredsprosessen.

 

Stormøte i Stavanger

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.