Det holder ikke at Norge bilateralt gir 80 milliarder kroner til Ukraina. Nå vil Zelenskyj at såkalte partnerland betaler 0,25 prosent av BNP, penger som skal gå til felles våpenproduksjon. Det er et usedvanlig krav.
Nyhetsbyrået Reuters melder at Zelenskyj sier at Ukraina er i samtaler med Norge, Danmark, Tyskland, Canada, Storbritannia og Litauen om felles våpenproduksjon.
Norske myndigheter er åpne for et enda tettere samarbeid med Ukraina, svarer Forsvarsdepartementet på NTBs forespørsel om kommentar til felles våpenproduksjon.
– Norsk og ukrainsk forsvarsindustri har flere pågående samarbeidsprosjekter som innebærer produksjon av forsvarsmateriell i Ukraina. Regjeringen har mål om å skape muligheter for enda flere slike samarbeidsprosjekter, skriver pressevakt Ane Jørem i en epost.
Norge har så langt avsatt 3,5 milliarder i 2025 til slike samarbeidsprosjekter mellom norsk og ukrainsk forsvarsindustri. Sammen med Nammo har regjeringen også lagt til rette for produksjon av artilleriammunisjon i Ukraina.
I mai ledet statssekretær Marte Gerhardsen (Ap) en norsk handelsdelegasjon til Kyiv for å etablere samarbeid mellom norsk og ukrainsk forsvarsindustri. (NTB)
Men 3,5 milliard er bare småpenger mot 0,25 av BNP. Det ser ut til at Ukraina ser på samarbeidet som en sjanse til å berike seg.
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj sier de skal inngå avtale med Norge, Danmark, Tyskland, Canada, Storbritannia og Litauen om felles våpenproduksjon.
Ukraina planlegger å signere avtalen i sommer om å starte å eksportere våpenproduksjonsteknologi. Avtalene er allerede på plass, ifølge den ukrainske presidenten.
– Vi vil dele teknologien vår og produsere våpen i deres land for både oss og dem: ulike typer droner, raketter og muligens artilleri, skriver Zelenskyj på Telegram. (NB)
Hvis Ukraina skal ha 0,25 prosent av alle disse landene snakker vi om formidable beløp.
