Norge er et land i forfall. At over en tredjedel av det gigantiske statsbudsjettet neste år går til Nav er et symbol på krisen.
I forslaget til statsbudsjett for 2027 er Nav nok en gang den store vinneren. Regjeringen øker statsbudsjettet med 121 milliarder kroner totalt neste år. Av den økningen går 49 milliarder til Nav.
– Dette er fullstendig krise. Regjeringen klarer ikke snu utviklingen der vi parkerer unge på uføretrygd og trygd, ofte for resten av livet, sier stortingsrepresentant for Høyre, Anna Molberg, til Nettavisen.
– Det er nok en gang en budsjettvinner å sette folk på trygd, og økningen i trygd er nå høyere enn økningen for forsvaret. Det sier jo litt.
Forslaget til statsbudsjett neste år er på 2322 milliarder kroner. Av dette går 810 milliarder til Nav, 35 prosent av totalen. Siden Støre-regjeringen overtok i 2021 har utgiftene steget med 50 prosent. Så lenge innvandringen fortsetter er det lite som tyder på at utviklingen vil snu, uten at dette er hele forklaringen.
– Høyre mener at det må lønne seg å arbeide og hjelpe flere tilbake til arbeidslivet. Regjeringen har hatt fem år på å endre utviklingen og de har ikke klart det. Dette er krisetall, sier Molberg.
Arbeidsminister Kjersti Stenseng sier Ap-regjeringen prioriterer at flere kommer i jobb.
– Særlig prioriterer vi unge gjennom ungdomsløftet, som binder sammen unge, bedrifter, partene i arbeidslivet, frivillige organisasjoner og myndigheter. Det skal bidra til at flere unge får erfaring og kommer seg ut i arbeid.
Hva har egentlig Ap-regjeringen prioritert i de over fem årene de har sittet med regjeringsmakten?
Molberg er lite imponert over regjeringens tiltak, som hun mener er prøvd før, uten suksess.
– Tallene er krystallklare. Det har ingen effekt. Det vi må gjøre er å snu helt opp ned på Nav-systemet. Vi trenger en stor reform og en gjennomgang av hele systemet.
Stenseng mener Høyre heller bør se på utviklingen da de satt med statsministeren i 8 år. Men arbeidsministeren må innrømme at andelen uføre er historisk høy. Derfor foreslår hun ungdomsprogram med krav til aktivitet.
– Vi vil gi ungdommen jobbmuligheter, Ungdomsløftet startet i fjor. Å si at det ikke virker nå, er å blåse av kampen etter fem minutter.
Videre hevder hun at 183.000 flere har kommet i jobb siden Ap tok over. Men i samme periode økte Norges befolkning med 236.000. Dessuten vet vi at mange av de nye jobbene er rene «bullshit-jobber», som ikke skaper noe av verdi.
For å registreres som sysselsatt kreves det at man jobber én time i uken (!) Det hadde vært mer interessant med en statistikk over hvor menge som er selvforsørgende, og klarer å forsørge seg selv og familien uten ulike sosiale stønader.
Men neste år blir det bedre, lover Stenseng. Regjeringen øker nemlig de arbeidsrettede tiltakene av 290 millioner kroner. Dette utgjør omtrent 6 prosent av økningen i Nav-budsjettet.


