Meldingen om at Trump har fått fullt gjennomslag om Grønland, er uvirkelig i forhold til det bildet danske medier har tegnet opp og som Mette Frederiksen og kommentariatet ikke har gjort noe forsøk på å korrigere.
Det foreligger ingen tekst om avtalen fra dansk og grønlandsk side. Den grønlandske statsminister er blid, Frederiksen er ordknapp.
Berlingskes USA-korrespondent Jacob Heinel Jensen skriver at det ikke skal snakkes for høyt om at det er Danmark som har vunnet på alle punkter. Slik snakker en journalist som ikke tåler å innrømme nederlag.
Nederlag er det også for Canadas statsminister Mark Carney, Ursula von der Leyen og Jonas Gahr Støre.
Von der Leyen bygger luftslott. Hun ville tilby Canada assosiert medlemskap. Trump var kontant tilbake: Kommer ikke på tale!
En allianse Canada–EU vil ødelegge Trumps geostrategiske plan for hele Amerika og den nordatlantiske halvkule. Det er en plan Norge også er avhengig av for sitt forsvar. Men i stedet for å spille på lag med Trump, inviterte Støre til nordisk toppmøte om nordområdene, med spesialinvitasjon til Carney, som ikke var vond å be.
Støre må ha mistet bakkekontakten. Generalsekretær Mark Rutte kom ens ærend opp fra Brussel og ga Støre en dragelse – en skarp irettesettelse. Dette var 19. mars.
Kilder: Støres solospill provoserte Washington, Rutte måtte dra til Oslo
De nordiske statsministrene var med på det nordiske toppmøtet som handlet om nordområdene og var et svar på Trumps ønske om å kontrollere Grønland. Trump ble fremstilt som en ubehøvlet imperialist, mens sosialdemokratene sto for samarbeid.
Hvis avtalen om Grønland er så suveren som Trump og Rubio sier, har Carney, Støre og Frederiksen gått på et formidabelt nederlag.
Norske medier har heiet på Carney særlig siden talen i Davos og håpet at han skal ydmyke Trump.
De har mistet bakkekontakten.
Latin-Amerika
Vi hører lite om USAs fremstøt på det latinamerikanske kontinent, der Marco Rubio bygger allianser med den ene høyreorienterte regjering etter den andre. Han har nylig vært på en rundtur som begynte i Colombia og et møte med den nyvalgte presidenten, Abelardo De La Espriella. Det var bare en måned etter det ødeleggende jordskjelvet. Rubio inngår avtaler som bekjemper kartellenes makt og innflytelse og avtaler om kritiske mineraler. I Ecuador ble Los Tiguerones-kartellet ført opp på listen over globale terrororganisasjoner.
Det er disse som gjør at det tas 22 kilo kokain i Trysil; varen kom via Amsterdam, men mediene har ikke villet vise hvor alvorlig trusselen fra kartellene er. De inngår i den uhellige alliansen mot Trump.
To regimer står foran undergangen: Nicaragua og Cuba. Ortega har nå endret grunnloven slik at demokratiet er opphevet som styreform. Dét snakkes det ikke mye om. Sandinistene var lenge helter.
Cuba opplever sitt 12 strømbrudd. Men eliten lever ikke bare høyt på strå, de driver også handel med nikkel og har et stort sikkerhets- og etterretningsapparat som er helt ute av proporsjoner. Cuba har spilt en rolle flere divisjoner over sin størrelse som norske medier aldri rører.
Cuba er fortsatt en sentimental drøm.
Canadas statsminister: – Muslimske verdier er canadiske verdier
Man forstår hvorfor sosialistene hater Trump. Deres visjon tåler ikke møtet med virkeligheten. Det gjelder EU, og det gjelder Skandinavia.
NRKs korrespondent Anders Børringbo sto denne uken og sa – da Carney var gjest i EU-parlamentet – at EU nå har omringet USA gjennom avtaler i Latin-Amerika.
De lever i en fantasiverden.

