Kjerneinflasjonen har falt til 2,7 prosent og det burde være duket for rentenedagang. Besserwisserene har forberedt oss på renteoppgang, men det blir vanskelig å rettferdiggjøre når inflasjonen går ned. I Sverige og Danmark er renten betydelig lavere, men av en eller annen grunn trenger norske forbrukere høy rente.

Kjerneinflasjonen på 2,7 prosent

Kjerneinflasjonen (KPI-JAE) var lavere enn ventet på 2,7 prosent i juni.

Tallene for konsumprisindeksen (KPI) kom sist torsdag og lå også på 2,7. En teknisk feil fra SSB gjorde imidlertid at tallene for kjerneinflasjon uteble.

Kjerneinflasjonen er 0,7 prosentpoeng lavere enn tolvmånedersraten i mai. Et like stort fall i tolvmånedersveksten i KPI-JAE fra en måned til den neste er ikke målt siden juni 2024. (NTB)

Kontraster dette med DNBs vanvittige resultater for annet kvartal: 9,8 milliarder

Utlånsvekst bidro til at DNB fikk et resultat på 9,8 milliarder kroner etter skatt i andre kvartal.

– Aktiviteten i norsk økonomi er høy og vedvarende robust i møte med usikkerheten i verdensøkonomien, sier toppsjef Kjerstin R. Braathen i en uttalelse.

Kvartalsresultatet ble lagt fram tirsdag morgen. Resultatet etter skatt var 621 millioner kroner lavere enn i tilsvarende periode i fjor.

Den totale utlånsveksten var på 1,4 prosent i kvartalet, og utlånsvolumet var 4,3 prosent høyere enn ved utgangen av andre kvartal i fjor.

– Norske bedrifter og husholdninger viser en imponerende evne til å tilpasse seg, og som bank bidrar vi med gode råd til tusenvis av kunder hver dag, sier Braathen.

Driftsresultat før nedskrivninger og skatt var på 13,3 milliarder kroner. I forkant var det ventet et resultat før skatt på 12,6 milliarder kroner, ifølge Bloomberg-estimater omtalt av E24. (NTB)

Det er grunn til å spørre om renten må være høy for at DNB – der Staten eier 30 prosent – skal håve inn penger. Høy rente er blitt en pengemaskin for sjefer som Kjerstin Braathen som i Davos for noen år siden sa at «folk må lære seg å lide».

Det er det vi ser gjennom skatte, avgifts- og rentesystemet i Norge. Vi lærer å lide.

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.