En sørkoreansk domstol har dømt landets tidligere justisminister Park Sung-jae til 25 års fengsel for sin rolle i innføringen av unntakstilstand i desember 2024.

Ifølge dommen medvirket han aktivt da daværende president Yoon Suk-yeol oppløste nasjonalforsamlingen og på svært kontroversielt vis innførte unntakstilstand. Ifølge dommen så Park blant annet på kapasiteten i sørkoreanske fengsler for å se om det var plass til opposisjonspolitikere dersom det var nødvendig.

Yoon ble dømt til 30 års fengsel tidligere i juni, i forbindelse med at han beordret å sende militære droner over Nord-Korea for å få et påskudd til å innføre unntakstilstand. Denne tilstanden varte bare i seks timer, ettersom nasjonalforsamlingen raskt samlet seg og overstyrte presidenten. Fra før har Yoon også fått en livstidsdom, som han siden har anket.

I flere rettssaker har Yoons unntakstilstand blitt betegnet som et opprør. Også Yoons statsminister Han Duck-soo har fått en lang fengselsstraff i saken.

(©NTB)

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.

Les også