Stortingets presidentskap har bestemt at E-tjenestene må utlevere all informasjon som Epstein-kommisjonen ber om. Forsvarsminister Tore O. Sandvik ville ikke at kommisjonen skulle få all informasjon. Nå har et samlet presidentskap blitt enig om en innstilling som krever fullt innsyn i det kommisjonen ber om.

Det legges opp til at kommisjonen kan anmode EOS-utvalget på Stortinget, som passer på de hemmelige tjenestene,som å innhente opplysninger fra etterretnings-, overvåkings- og sikkerhetstjenestene på kommisjonens vegne.

– Vurderingen av detaljeringsnivået på opplysninger som videreformidles, skal skje i dialog med kommisjonen, heter det i innstillingen til ny lov.

Første visepresident på Stortinget, Morten Stordalen (Frp), mener at kommisjonen nå har fått rammevilkår som gjør at de kan gjøre en god jobb.

– Det er viktig at når vi sier at vi ønsker å granske og ha en gjennomgang, så skal det være en full gjennomgang. Det er viktig at granskningen har tillit i befolkningen og at kommisjonen får så vide tilganger som mulig, sier han til NTB.

– Og det mener jeg vi nå har fått.

Også Aps Lise Selnes, som har vært saksordfører for saken, er fornøyd med særloven.

– Det er viktig at kommisjonen får de lovhjemlene den trenger for å innhente informasjon samtidig som grunnleggende prinsipper om rettssikkerhet, personvern og taushetsplikt overholdes. Det sikrer vi med denne loven, sier hun.

Det er to teknisk oppnevnte som skal behandle forespørsler om innsyn.

Da Epstein-kommisjonen ble oppnevnt, la Stortinget vekt på at ingen av medlemmene skulle ha noen partitilhørighet.

Siden EOS-utvalget har flere tidligere politikere som medlemmer, slår den nye loven fast at det bare er de to medlemmene i utvalget som er oppnevnt på bakgrunn av sin tekniske og juridiske fagkompetanse, som skal behandle innsynsforespørslene fra kommisjonen.

– Det var viktig for oss at de som behandler dette ikke har noen partipolitisk tilknytning, sånn at det er en rød tråd i det, sier Stordalen.

Men det legges inn begrensninger av generell karakter og alt avhenger hvordan innskrenkningen defineres.

Skal ikke søke innsyn i for mye

Det legges også inn noen sikkerhetsmekanismer. Blant annet en bestemmelse om at kommisjonen ikke skal søke innsyn i sikkerhetsgraderte opplysninger i større utstrekning enn nødvendig.

– Bestemmelsen er ment som en påminnelse til kommisjonen om at det er særskilte hensyn som gjør seg gjeldende når det søkes innsyn i sikkerhetsgraderte opplysninger, og at det kan ha alvorlige skadefølger dersom slike opplysninger blir kjent for uvedkommende, heter det i merknadene til innstillingen.

Stortingets administrasjon får en kontrollmulighet og hvordan denne håndheves vil bli utslagsgivende for kommisjonens effektivitet.

Medlemmene pålegges også taushetsplikt, og Stortingets administrasjon skal være klareringsmyndighet for kommisjonen og personer som utfører tjeneste eller arbeid for kommisjonen.

Rødts Martine Sneve Martinussen finner det påfallende at kommisjonen må ta hensyn til utenlandsk etterretning.

– Kommisjonen blir bedt om å ta hensyn til utenlandsk etterretning, ikke bare å finne fakta i saken. Det synes Rødt er unødvendig. (NTB)

All den tid det er begrunnet mistanke om at etterretning sto bak Epstein er det en alvorlig begrensning.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.