To forskjellige innsamlinger står mot hverandre i en debatt om pride-flagg i skolen. MDG-leder Arild Hermstad er tydelig på hvilken han vil støtte.
– La kjærligheten vinne over hatet! Hvis pride-flagget provoserer deg mer enn hetsen skeive barn møter, bør du tenke deg om én gang til. Skolen skal ikke være et sted der skeive barn lærer å skjule seg. Den skal være et sted der de lærer at de er like mye verdt som alle andre, sier MDG-leder Arild Hermstad til NTB.
Han opplyser at han har gitt 1972 kroner til Spleis-innsamlingen «Behold pride i skolen». Summen er symbolsk valgt – for det er årstallet homofili ble avkriminalisert i Norge.
Pengene fra denne innsamlingen går til Fri, og skal brukes til å styrke arbeidet med kunnskap og undervisning om Pride og mangfold i skolen.
Denne innsamlingen og en annen innsamling – på motsatt side i debatten – har de siste dagene kjempet mot hverandre. Til sammen har de samlet inn nærmere 3 millioner kroner.
Fordelingen så slik ut torsdag kveld:
«Behold pride i skolen»: 1,8 millioner kroner.
«Advokat-bistand til foreldre og elever for å stoppe pride-tvang i skoler»: 1,1 millioner kroner.
Den sistnevnte innsamlingen ble startet opp først. Bak den står Kristent Ressurssenter og politikeren Truls Olufsen-Mehus, som mener at enkelte skoler utsetter elever for press og mangel på valgfrihet.
– Vi kjemper for foreldres og elevers rettigheter. Dersom elever ikke får mulighet til fritak eller et alternativt opplegg, mener vi det kan være et rettighetsbrudd, sa Olufsen-Mehus til VG
tirsdag.
– Vi er allerede i gang med advokater som hjelper foreldre. Dersom det blir nødvendig, kan dette ende i retten.
«Behold pride i skolen»-innsamlingen ble startet som en motreaksjon mot dette, av lærerstudent Mia Navestad Haugland (21). Hun har sagt at de nå også har midler til å møte eventuelle saker om dette i rettssystemet.
MDG-leder Arild Hermstad har selv omtalt MDG som Norges mest woke parti, og sier han gir penger med stolthet.
– Jeg har en skeiv sønn. Derfor er dette også personlig for meg. Jeg vet hvor mye det betyr at samfunnet står bak deg, særlig når hatet blir høyere. Når voksne gjør pride til en trussel, er det unge skeive som betaler prisen. Det er de som får høre at deres liv, familier og identitet er et problem, sier han.
Han mener at skoler og barnehager skal og bør få flagge på pride, og etterlyser en tydeligere beskjed fra regjeringen og likestillingsministeren om dette.
– Kommune-Norge trenger ikke mer taushet. De trenger lederskap. Etter terroren 25. juni burde ingen være i tvil: Nå er ikke tiden for å gjemme bort regnbueflagget. Nå er tiden for å heise det høyere, sier Hermstad, som mener regjeringen bør komme på banen og si tydelig ifra.
(©NTB)