15. februar 1898 eksploderte og sank det amerikanske krigsskipet USS Maine i havn i Havana på Cuba, som den gang var en spansk koloni. Eksplosjonen kostet mellom 263 og 268 amerikanske sjømenn livet.
Selve eksplosjonen ble raskt tilskrevet en spansk torpedo eller mine og amerikansk «yellow press» – særlig William Randolph Hearst og Joseph Pulitzer – brukte eksplosjonen til å piske opp krigsstemning mot Spania. Slagordet ble «Remember the Maine! To Hell with Spain!»
– «Palestiniseringen» av Europa er et forsøk på å blidgjøre muslimene
Selv om årsaken sannsynligvis var spontan antennelse av kullstøv i en kullbunker ved siden av ammunisjonslagrene, brukte USA eksplosjonen som casus belli – en handling som rettferdiggjorde krig mot Spania.
Resultatet ble den spansk-amerikanske krig i 1898 – en kort krig som USA vant overlegent og medførte at Spania tapte sine siste store kolonier: Cuba, Puerto Rico, Guam og Filippinene. Krigen markerte også et historisk vendepunkt der Europas dominans begynte å vike for USAs overgang fra regional til global stormakt.
I Jerusalem Post argumenterer kommentatoren Gol Kalev for at Spania under Pedro Sánchez igjen utfordrer USA på en måte som kan få alvorlige ideologiske og geopolitiske konsekvenser. Europa befinner seg idag – på samme måte som Spania for over 120 år siden – i en illusjon om at de kan gå imot amerikanske og israelske interesser og klare seg uten amerikansk beskyttelse.
REMEMBER THE MAINE https://t.co/ResSpk0gpk pic.twitter.com/qjfbfBt2ia
— Wasson Watch Co. (@WassonWatch) March 3, 2026
På samme måte som europeiske makter før i tiden brukte antijødisk retorikk for å dempe interne spenninger eller imøtekomme eksterne pressgrupper, hevder Kalev at dagens europeiske «palestinisering» er et forsøk på å blidgjøre en voksende muslimsk befolkning.
Han antyder at Europa aldri har forsonet seg helt med at 2000 års dominans er over. Ved å angripe Israel – som forfatteren ser som en forlengelse av amerikanske verdier og makt – forsøker europeiske ledere som Pedro Sánchez å utøve en form for «proxy-motstand» mot USA.
Historien straffer den som setter seg opp mot sin beskytter
Spania har bidratt til spenninger innenfor NATO ved å nekte USA å bruke spanske militærbaser (Rota og Morón) til operasjoner mot Iran. Landet er også et av de mest pro-palestinske i Europa. Når landet, sammen med andre europeiske nasjoner, distanserer seg fra Israel og truer amerikanske forsvarsinteresser, risikerer de å miste den sikkerhetsparaplyen USA tilbyr.
Forfatterens poeng er at Europa idag tar valg som svekker egen sikkerhet på samme måte som Spania gjorde før 1898 – ved å ignorere realitetene i maktbalansen.
«Husk Maine!» er en advarsel: Nasjoner som ikke kjenner sin plass i den nye globale orden, som yder ideologisk motstand mot sine grunnleggende allierte for å tilfredsstille fremmede demografiske grupper, risikerer å miste både suverenitet og innflydelse.
Remember the Maine! pic.twitter.com/HhmSPxJ6KO
— Matthew Kummernuss 🇺🇸 (@Kummernuss) April 3, 2026
Historien straffer den som setter seg opp mot sin beskytter. Dagens europeiske ledere risikerer å se sine egne nasjoner smuldre hen når de vender ryggen til sin sivilisatoriske arv og sine naturlige allierte.


