Den nasjonale sikkerhetskomiteen i Knesset godkjente tirsdag forslaget om å innføre dødsstraff for terrordømte palestinere. Dermed er det nærmere vedtak.

Andre og tredje avstemning er ventet i løpet av de neste dagene, før en endelig avstemning er ventet å avholdes i nasjonalforsamlingen Knesset, skriver Haaretz.

Loven åpner for at palestinere som er dømt for terrorisme, kan dømmes til døden i israelsk rett, uten at det er nedlagt påstand om det fra aktoratet og ved at det kun trengs flertall i retten, og ikke enstemmighet.

Den åpner også for at palestinere som allerede sitter fengslet, kan bli dømt til døden. Henrettelsene skal skje innen 90 dager fra dommen, uten noen mulighet til anke eller benådning.

FN har tidligere bedt Israel om å trekke tilbake forslaget, fordi de mener det er et brudd på folkeretten og innebærer krigsforbrytelser.

Også tjenestefolk i det israelske militæret og flere departementer har gjentatte ganger advart om at det foreslåtte lovforslaget kan bryte med folkeretten. De mener også at loven kan føre til at det blir utstedt arrestordre på ansatte i det israelske militæret i utlandet.

Israels sikkerhetsminister Itamar Ben-Gvir, som leder det ytterliggående høyrepartiet som har fremmet forslaget, sier det har som mål å fungere avskrekkende mot «arabisk terrorisme».

– Slik bekjemper vi terror, slik skaper vi avskrekkende effekt, sa han i en uttalelse etter den første avstemningen.

– Når loven endelig vedtas, vil terrorister kun bli befridd til helvete.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.