En tidligere ukrainsk militæroffiser som tysk påtalemyndighet knytter til ødeleggelsen av gassrørledningene Nord Stream I og II i september 2022, er blitt arrestert i Italia.
Ifølge det italienske nyhetsbyrået ANSA ble mannen tyske medier identifiserer som Serhii K. (49), pågrepet i San Clemente, ikke langt fra Rimini, der han skal ha vært på ferie med familien.
Ukraineren, som forventes utlevert til Tyskland, skal ha vært et av medlemmene av en sabotasjegruppe om bord på seilbåten «Andromeda», som den tyske etterforskningen knytter til sabotasjen i 2023 – mens hverken den danske eller svenske etterforskningen konkluderte og siden ble lagt på is.
Pågripelsen i Italia gir således ny næring til denne versjonen av det som skjedde med Nord Stream-rørledningene.
Wall Street Journal går langt i å ta seilbåthistorien, selve premisset for den tyske etterforskningen, for god fisk:
Offiseren, som er identifisert av tysk politi som Serhii K., skal ha ledet et team på to soldater og fire sivile dykkere som i hemmelighet ble rekruttert av en spesiell ukrainsk militærenhet for å legge ut sprengstoff som skadet de undersjøiske rørledningene, ifølge etterforskerne.
Han er den første som er arrestert blant mannskapet som er mistenkt for å ha utført den dristige operasjonen ved hjelp av en liten seilbåt de leide i Tyskland. Utviklingen markerer et gjennombrudd i den internasjonale jakten på de antatte gjerningsmennene bak angrepet, som antas å være en av de største moderne sabotasjeaksjonene i krig.
Aksjonen skal angivelig ha blitt tenkt ut i fylla av den pågrepne offiseren og kolleger av ham:
Tysk påtalemyndighet hadde tidligere i år utstedt internasjonale arrestordrer på ham og flere andre mistenkte etter en nesten tre år lang tysk etterforskning av det dristige angrepet, som ble planlagt av høytstående ukrainske militæroffiserer i løpet av en beruset kveld i mai 2022.
Historien dekkes på lignende måte av flere internasjonale systemmedier, blant annet Der Spiegel.
Ingen ser ut til å lufte hypotesen om at seilbåtaksjonen kan være en dekkhistorie.
I mai samme år ble han og to andre soldater rekruttert, sammen med sivile dykkere, til et hemmelig oppdrag for å ødelegge Nord Stream-rørledningen til 20 milliarder dollar, som førte russisk gass til Europa over Østersjøen, ifølge personer som er kjent med saken.
Komplottet ble utviklet av høytstående ukrainske militære og etterretningsoffiserer under ledelse av en høytstående general i spesialstyrkene som hadde kommandoen over hærens eliteenhet.
Sabotasjeplanen – med det interne kodenavnet Operation Diameter – ble til slutt overvåket av Ukrainas daværende øverstkommanderende, general Valerij Zaluzjnyj, ifølge flere personer som var involvert i eller hadde kjennskap til oppdraget.
Det skisserte hendelsesforløpet fritar den ukrainske presidenten for ansvar:
President Volodymyr Zelenskyj ble senere informert, og etter innvendinger fra Biden-administrasjonen beordret han Zaluzjnyj jtil å avbryte oppdraget. Likevel fortsatte teamet, og detonerte sprengstoffet 26. september 2022, et angrep som utløste flere år med internasjonal etterforskning og forstyrret Europas energimarkeder.
Zelenskyj og Zaluzjnyj har offentlig benektet at de var involvert i komplottet. Zelenskyj sa også at han ikke trodde at ukrainske tjenester kunne stå bak sabotasjeplanen. Den tyske etterforskningen har ikke knyttet Zelenskyj til den hemmelige operasjonen.

