Det hvite hus har i en offisiell uttalelse karakterisert de nylige samtalene i Oman mellom USA og Iran om Irans atomprogram som «veldig positive og konstruktive».

Uttalelsen kommer etter det som skal være de første direkte samtalene mellom de to landene på en tid, skriver The Times of Israel.

Selv om Det hvite hus erkjenner at de aktuelle spørsmålene er «veldig kompliserte», fremhever de at den amerikanske spesialutsendingen til Midtøsten, Steve Witkoff, hadde «direkte kommunikasjon» med Irans utenriksminister Abbas Araghchi, og at dette var «et skritt fremover for å oppnå et gjensidig fordelaktig resultat».

Det hvite hus bekrefter også at partene er blitt enige om å møtes igjen neste lørdag, og takker Oman for å ha vært vertskap for samtalene.

Videre heter det i uttalelsen at Witkoff overbrakte Araghchi «instruksjoner fra president Trump om å løse våre to nasjoners uenigheter gjennom dialog og diplomati, hvis det er mulig».

 

Kjøp Hans Rustads bok om Trump her! E-boken kan du kjøpe her.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.