Den 52-år gamle somalieren som er fengslet i Storbritannia, siktet for å ha forsøkt å kjøpe radioaktivt materiale til terrorformål i London, kontaktet i 1994 Estonian Air med tanke på å kjøpe ett eller flere store fly.

– Jeg husker at han var spesielt interessert i et Yakolev Yak 40 tremotors jetfly, som vi skulle selge. Han sa han skulle starte sitt eget flyselskap, sier Olev Schults til VG.

52-åringen og hans familie utvandret fra Norge i desember 2003. Siden september i fjor har han sittet varetektsfengslet i høysikkerhetsfengselet Belmarsh i London. Han er siktet for å ha forsøkt å kjøpe radioaktivt materiale, som brukes i såkalte skitne bomber.

Terrorsiktet forsøkte flykjøp

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.