Den svensk-danske skuespillerinnen Asta Kamma August vant prisen for beste hovedrolle og Oskar Dahlsbakken for beste foto for «Markens grøde» på filmfestivalen i San Sebastián.

Prisene ble delt ut lørdag under avslutningen av den 74. utgaven av festivalen, opplyser Norsk filminstitutt (NFI).

August mottok sølvskjellet for rollen som Inger, mens Dahlsbakken fikk juryprisen for beste foto. Hans Petter Molands film deltok i hovedkonkurransen og er Norges Oscar-kandidat.

– To priser i hovedkonkurransen i San Sebastián er en fantastisk anerkjennelse av Markens grøde, sier NFI-direktør Kjersti Mo i en pressemelding.

Filmen følger Isak og Inger, spilt av Herbert Nordrum og August, som bygger opp gården Sellanraa fra grunnen av i nådeløs natur i Nordland. En mørk hemmelighet setter kjærligheten deres på prøve.

«Markens grøde» hadde verdenspremiere på filmfestivalen i Toronto 12. september. Den åpner Bergen internasjonale filmfestival 14. oktober og får norsk kinopremiere 30. oktober.

Moland har tidligere vunnet juryens spesialpris i San Sebastián med «Kjærlighetens kjøtere» i 1995.

(©NTB)

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.

Les også