Donald Trump fokuserte på Venezuela, Grønland og Europas forfall i sin tale til World Economic Forum i Davos.

Venezuela kommer til å tjene mer de neste seks månedene enn de har gjort på 20 år, hevdet USAs president Donald Trump i sin tale.

– De kommer til å gjøre det fantastisk bra. Alle store oljeselskaper går inn med oss. Med vår hjelp kommer de til å tjene mer de neste seks månedene enn de har gjort på 20 år. (NTB)

Trump skrøt også av den militære operasjonen som endte med at Venezuelas diktator Nicolás Maduro ble tatt til fange og brakt til USA.

Videre kom Trump med sterk kritikk av den retningen Europa beveger seg i.

– Jeg elsker Europa og vil at Europa skal gjøre det bra, men det går ikke i riktig retning.

Han pekte blant annet på masseinnvandringen og det han anser som en hodeløs satsning på såkalt fornybar energi.

– Det er vindmøller over hele Europa, sa Trump, som kalte vindturbinene «tapere».

Han pekte på at Kina, som selger mengder av vindturbiner til «dumme folk» i Europa, ikke bruker vindkraft selv, de satser på kull og noe kjernekraft.

President Trump benyttet også anledningen til å skryte av hvordan han har klart å stenge USAs grenser og fått fart i USAs økonomi, som han mener ble ødelagt av hans forgjenger Joe Biden (som Trump beskrev som Sleepy Joe).

I tillegg pekte han på hvordan prisen på medisiner har blitt kraftig redusert i hans første år som president, etter at leverandører i årevis har krevd kunstig høye priser i det amerikanske markedet.

Grønland

Trump sa at han egentlig ikke hadde tenkt å snakke om Grønland, men at han forsto at den situasjonen opptok mange av tilhørerne. Han skrøt av Danmark, både folket og den politiske ledelsen, men gjorde det klart at kun USA har militær kapasitet til å forsvare isøya.

Han sa også klart og tydelig at han ikke ville bruke makt for å overta Grønland, noe som sikkert fikk mange til å puste lettet ut.

– Vi vil trolig ikke få noe hvis jeg ikke beslutter å bruke overdreven styrke og makt, og da ville vi ærlig talt vært ustoppelige, men jeg vil ikke gjøre det.

– Vi kommer ikke til å bruke makt for å ta Grønland

Trump sier at USA kjempet for å redde Danmark under andre verdenskrig.

– Etter krigen ga vi Grønland tilbake til Danmark. Så dumme vi var som gjorde det. Hvor utakknemlige de er nå.

– Faktum er at ingen nasjon eller gruppe av nasjoner er i stand til å sikre Grønland, bortsett fra USA. Vi er en stor makt, mye større enn folk forstår.

Den såkalte USA-eksperten og Civita-rådgiveren Eirik Løkke mener Trump er en trussel for NATO.

– Dette er løgn og ille. At Trump gjentar budskapet om at de trenger Grønland, skaper dårlig stemning i Davos. Trump er i ferd med å ødelegge Nato, sier Løkke til NTB.

Videre snakket Trump om hvordan tollbarrierene har ført til at utenlandske selskaper investerer store summer på å etablere fabrikker i USA, for å slippe å betale toll. Dette fører til mange merikanske industrijobber.

Han nevnte også hvor trygt det nå har blitt i hovedstaden Washington D.C. Folk går trygt på gatene, og nye restauranter åpner opp overalt, ifølge Trump.

Illegale migranter skal miste alle former for sosial stønad, og all føderal støtte til såkalte sanctuary states/cities, som beskytter disse migrantene, skal stanses.

Så nevnte han den store svindelskandalen i Minnesota, hvor de fleste gjerningspersonene stammer fra Somalia, «et land som ikke engang er et land».

Avslutningsvis ga Trump ros til en del av folkene i salen, og sa at sammen kan de bygge opp et bedre og rikere Vesten enn noen gang.

– USA er tilbake, større, sterkere og bedre enn noen gang tidligere.

 


Kjøp Hans Rustads bok om Trump her! Eboken kan du kjøpe her.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.