Britenes statsminister Keir Starmer mener at Reform UK-leder Nigel Farage er uegnet som statsminister.

Starmer, som av mange briter anses som en uegnet statsminister selv, mener Farage må gjøre noe med sin rasisme og sin tilknytning til Russland, skriver GB News.

Statsministeren oppfordret også Reform UK til å iverksette en undersøkelse for å avklare «pro-russiske forbindelser» innen partiet, i kjølvannet av dommen mot partiets tidligere leder i Wales, Nathan Gill, for å ha tatt imot pro-russiske bestikkelser.

På spørsmål om Farage er «egnet til å være statsminister», svarte Sir Keir:

«Alle som ikke tar avstand fra rasisme, alle som er pro-Russland, er ikke egnet til å lede landet vårt.

Men han må sette i gang den etterforskningen. Det er en alvorlig fengselsstraff, 10 år for involvering i pro-russiske, pro-russiske bestikkelser.

Han må sette i gang en etterforskning. Hvordan skjedde dette i hans parti? Og hvilke andre forbindelser finnes det i partiet hans?»

Nathan Gill fra Reform UK dømt for å ha mottatt bestikkelser fra Kiev

Hans kommentarer kom etter at Sir Keir ble stemplet som «ryggradsløs» for ikke å ha tatt et sterkere standpunkt etter at Sarah Pochin sa at andelen svarte og asiatiske mennesker i reklamer «gjør meg gal».

Men Starmer sa jo offentlig at Pochins opptreden var rasistisk, så selv om det er mye som det er mulig å kritisere Starmer for, virker dette som en merkelig anklage.

Reform UK-politiker i hardt vær for å si at det er for få hvite briter i reklamene

GB News’ politiske redaktør Christopher Hope spurte direkte om Starmer anså Farage som rasist, og fikk følgende svar:

«Jeg tror hun (Pochin) sa at hun er lei av å se svarte og asiatiske ansikter på tv. Det er en sjokkerende og rasistisk uttalelse, og Nigel Farage har ikke gjort noe med det.»

Farage går på sedvanlig vis til motangrep.

«Statsministeren må snarest undersøke forbindelsene til det kinesiske kommunistpartiet innenfor Labour.

Det er oppdaget spioner som har gitt penger til Labour-parlamentsmedlemmer, og en nylig spionrettssak har på mystisk vis kollapset. Kanskje han bør se nærmere på sitt eget parti?»

Han henviser trolig til den tidligere skygge-ministeren og Labour-MP Barry Gardiner, som angivelig skal vært en av mottakerne av 500.000 pund over seks år fra Christine Lee, en mistenkt kinesisk spion med tilknytning til det kinesiske kommunistpartiet.

Samtidig opplever Reform en voldsom vekst på meningsmålingene. Labour beveger seg i helt motsatt retning.

 


Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.