Den nyvalgte presidenten for Oxford Union, som feiret skytingen av Charlie Kirk, møter nå problemer.
George Abaraonye vil bli utsatt for både disiplinærsaker og mistillitsvotum når han tiltrer stillingen neste måned, skriver The Telegraph.
Oxford Union er et verdensberømt debattforum hvor de fleste medlemmer studerer ved University of Oxford, eller er livstidsmedlemmer som har studert samme sted.
Lørdag kom Oxford Union med en uttalelse: Klager mot George Abaraonye på grunn av hans kommentarer på nettet ville bli behandlet med «største alvor» i en disiplinærsak.
Abaraoyne anklages nå for å promotere politisk vold selv etter feiringen av drapet på Kirk.
«They should – and they must – be taken down, by any means necessary. They are cancers in society!»
George Abaraonye, the new president of @OxfordUnion, flagrantly promotes political violence.
It comes after he celebrated Charlie Kirk’s execution. pic.twitter.com/ivJjfWS7hs
— Peter Lloyd (@Suffragent_) September 12, 2025
Debattforumet har ikke myndighet til å avsette en valgt president uten videre. Dog er det 200 livstidsmedlemmer, tidligere Oxford-studenter, som har uttrykt sin vilje til å støtte et mistillitsforslag mot Abaraonyes lederskap.
Dette overstiger de 150 underskriftene som kreves for å innlede mistillitsprosedyren.
Bred fordømmelse
Abaraonye har blitt bredt fordømt for sin kommentarer på online som synes å feire det dødelige angrepet på Charlie Kirk.
Han skrev: «Charlie Kirk got shot, let’s fucking go» – en vanlig feiringsfrase blant Gen Z.

Kampanjen for å avsette Abaraonye organiseres av Allum Bokhari, livstidsmedlem av Oxford Union og administrerende direktør for Foundation for Freedom Online, en amerikansk organisasjon som overvåker sensur.
– Den mest endelige formen for sensur er en kule, sa Bokhari til The Telegraph.
– Å feire drapet på Charlie Kirk, hvis eneste forbrytelse var å snakke med sine ideologiske motstandere, er helt i strid med alle moralske og demokratiske prinsipper som Oxford Union Society representerer, ikke minst ytringsfrihet og friheten til å utveksle ideer uten trussel om vold.
200 livstidsmedlemmer har kontaktet Bokhari og sagt at de støtter et mistillitsforslag mot Abaraonye. Når forslaget er fremmet, må 150 medlemmer undertegne det innen 48 timer.
Neste skritt er en avstemning blant alle medlemmer i Oxford Union.
For at forslaget skal bli vedtatt, må to betingelser være oppfylt: minst to tredjedeler av de som stemmer må si ja, og minst 150 personer må stemme ja.


