Da Barack Obama ble innsatt som USAs første svarte president i 2009, jublet den vestlige verden som om det var Jesu Kristi gjenkomst. Den norske Nobelkomiteen ble så svimmel av lykke at den umiddelbart tildelte Obama fredsprisen, i trygg forvissning om at den nye lederen av den frie verden ville bringe fred i vår tid.
De neste åtte årene reiste Obama imidlertid verden rundt, lot seg avbilde med ledende statsoverhoder og holdt taler om fred, solidaritet, toleranse og behovet for det grønne skiftet. Han rakk også å krangle med både Israel og Saudi-Arabia, smiske med mullaene i Teheran og diskré snu ryggen til da russiske militser gjennomførte et statskupp i Ukrainas østligste provinser.
Hans siste handling som president var å organisere et glidende statskupp mot den nyvalgte presidenten, Trump, som til verdens overraskelse slo Hillary Clinton i presidentvalget i 2016. Det er å håpe at Tulsi Gabbard, som er sjef for koordineringen av USAs etterretningstjenester, har dokumentasjonen i orden, for hun har nettopp offentliggjort en større samling av tidligere graderte dokumenter som ifølge Gabbard avslører at Obama og toppsjefer i etterretningstjenestene stod i spissen for en sammensvergelse for å «ta makten fra president Trump og undertrykke det amerikanske folkets vilje».
Det offentliggjorte bringer ikke avgjørende nytt om konspirasjonen mot Trumps presidentskap, for mye er kjent fra før, men de avslører at avtroppende president Obama ikke bare var klar over sammensvergelsen for å felle Trump, men at han var arkitekten bak og lederen for hele operasjonen.
Det har tidligere kommet frem at Hillary Clintons valgkampstab oppfant og finansierte en falsk historie om at Trump var i ledtog med president Putin for å manipulere det amerikanske valgresultatet i Trumps favør. Det er også klart at etterforskningsdommer Robert Mueller brukte 22 måneder på å prøve å bevise Trumps rolle som forræder. Saken mislyktes kapitalt, men i hele denne perioden var mediene – også de danske – fulle av sensasjonelle historier om Trumps forestående avgang som president og domfellelse som landssviker.
Likevel lyktes det mediene å undertrykke disse angrepene på president Trump, sånn at han selv i dag fremstår som en upålitelig type som kan kjøpes av høystbydende tyrann. Tulsi Gabbard rapporterer nå at National Intelligence har solide bevis for at president Obama satte i gang en kampanje mot den nyvalgte president Trump for å skandalisere ham i en grad som ville føre til at han ble avsatt. Den 9. desember 2016 innkalte Obama de øverste etterretningssjefene til et møte for å planlegge angrepet på Trump. På møtet deltok CIA-direktør Brennan, NI-direktør Clapper, FBI-sjef Comey og nasjonal sikkerhetsrådgiver Susan Rice.
Obama kasserte en fersk etterretningsrapport som avviste at russisk manipulasjon hadde påvirket valgresultatet. I stedet krevde han en ny rapport som viste det motsatte, og som kunne brukes i kampen mot Trump. Den reviderte rapporten ble ikke ferdigstilt før 6. januar, men allerede om kvelden 9. desember hadde staben i Det hvite hus kommet med belastende, men falske konspirasjonsanklager mot Trump, som ble lekket til Washington Post, New York Times og CNN.
Da «lekkasjene» kom direkte fra Det hvite hus, forsøkte ingen medier å bekrefte historiene, men lot saken om Trumps konspirasjon eksplodere i offentligheten. Også danske medier – både de trykte og de statlige DR og TV2 – sluttet seg til anti-Trump-kampanjen for full musikk. Så kom Obamas trofaste lakeier på banen med belastende beskyldninger om Trumps sammensvergelse med Putin. CIA-direktør John Clapper: «Det er sterk støtte i etterretningsmiljøet for CIAs påstand om at russiske hackere bidro til valget av Donald Trump.»
National Intelligence-direktør Tulsi Gabbards avsløringer og hennes uttalelse om at «president Obamas konspirasjon mot Trump utgjør et årelangt glidende kuppforsøk mot en lovlig valgt president og en ulovlig undergraving av det amerikanske demokratiet», har ikke nådd frem i amerikanske mainstream-medier, som heller vil rapportere om Trumps mulige eskapader for 30 år siden med det beryktede sexmonsteret Jeffrey Epstein.
Danske medier har heller ikke våget å nevne saken, med unntak av Berlingske, som i en artikkel 22. juli advarer Trump mot å grave opp den gamle saken igjen i et hevntokt mot tidligere president Obama. Det slår tilbake, mener Berlingske, «fordi mistanken om Trumps forhold til Russland har blusset opp igjen i hans andre periode på grunn av hans forhold til Russlands president Putin». Med andre ord: Obama hadde rett hele tiden. Trump er en landsforræder.
National Intelligence har nå overlevert den nye dokumentasjonen til det amerikanske justisdepartementet, ledet av Pam Bondi, som er kjent som en tøffing. Hun erklærer at «hver stein vil bli snudd i denne saken til rettferdigheten skjer fyllest». I Washington er det imidlertid ingen som forventer å se Obama og hans team av kuppmakere i oransje fengselsdrakter. Obama har immunitet, og ingen dommer i det venstreorienterte Washington ville drømme om å sette en lojal Obama-medarbeider i fengsel.
Men det vil være velgjørende for rettferdigheten, demokratiet og alminnelig anstendighet at sannheten om Obamas rolle i konspirasjonen mot president Trump endelig kommer frem i lyset. Og for oss her over i andedammen blir det interessant å se om våre medier kan fortsette å legge en beskyttende ring rundt St. Obama og holde lokket på søppelbøtten tett lukket.
Kjøp Hans Rustads bok om Trump her! E-boken kan du kjøpe her.

