Andelen barn og unge i Norge som får en diagnose i autismespekteret, har økt markant de siste årene, ifølge en fersk rapport fra Folkehelseinstituttet (FHI). Dette skriver Utdanningsnytt.
Rapporten viser blant annet at fra 2010 til 2022 var det en femdobling av autismediagnoser blant jenter i førskolealder, og nær en firedobling blant gutter i alderen 2–5 år.
FHI har også undersøkt hvorvidt økningen i autismediagnoser har fortsatt etter 2022, og finner at pilene peker oppover.
«Tallene fra Norge viser en kontinuerlig økning over tid, og vi ser ingen tegn på at det er i ferd med å flate ut», kommenterer Alexandra Havdahl, forskningssenterleder ved Folkehelseinstituttet.
De peker på at økningen blant små barn er knyttet til sosiale ulikheter, spesifikt foreldrenes inntektsnivå og innvandringsbakgrunn. For barn født i perioden 2013–2020 (2–9 år i 2022) har økningen i prosent vært størst blant dem med landbakgrunn fra Asia og Afrika.
Man ser de samme mønstrene i land som Sverige, England og USA. Også der viser statistikken at det er flere barn fra familier med lav inntekt eller med innvandringsbakgrunn som får diagnosen.
Totalt fikk 29.765 barn og unge i alderen 2–30 år en autismediagnose i løpet av 2010–2022, viser data fra Norsk Pasientregister (NPR).
• 0,8 prosent av førskolebarn (2–5 år)
•1,3 prosent av barneskolebarn (6–12 år)
•1,9 prosent av ungdommer (13–17 år)
•1,8 prosent av unge voksne (18–30 år)
I nabolandet Sverige er diagnosetallene langt høyere. «Der er det opptil sju prosent av guttene og fem prosent av jentene som nå får diagnosen. Hvis Norge følger Sverige, kan vi forvente en lignende økning her også», sier Alexandra Havdahl til Utdanningsnytt.
Tidligere har autisme ofte blitt knyttet til gutter. Men fra 2010 til 2022 var det en femdobling av autismediagnoser blant små jenter i førskolealder, en tredobling for jenter i barneskolealder, en firedobling for jenter i ungdomsalder, og en femdobling for unge kvinner.
Rapporten peker videre på at økningen i autismediagnoser blant jenter har vært spesielt bratt etter covid-perioden.
Nordvoll skole i Oslo er Norges eneste skole som utelukkende har elever med diagnoser innen autismespekteret. Et vanlig kjennetegn blant dem med autisme, er vansker med kommunikasjon.
Kjøp Sokrates’ forsvarstale fra Document her! Kjøp e-boken her.


