Ytre høyre-partiet Alternativ for Tyskland (AfD) knuste de andre partiene i delstatsvalget i Sachsen-Anhalt. Partiets toppkandidats popularitet var drivkraft, mener Tyskland-ekspert Astrid Sverresdotter Dypvik.

– Det ser ut til at det er vill stemning i AfD og dårlig stemning hos alle andre partier, sier Astrid Sverresdotter Dypvik.

Hun er Tyskland-ekspert og rådgiver i Tankesmien Agenda.

Valgdeltakelsen i Sachsen-Anhalt økte kraftig siden forrige delstatsvalg i 2021. Nærmere 80 prosent av de stemmeberettigede gjorde sin borgerplikt søndag, sammenliknet med 60 prosent under forrige valg.

Den tidligere DDR-staten Sachsen-Anhalt er en av de 16 tyske delstatene og ligger sentralt i landet, vest for Berlin.

Gir æren til AfDs toppkandidat

Dypvik mener deler av resultatet skyldes AfDs toppkandidat Ulrich Siegmund.

– Det er ikke bare at partiet er populært, men de har også en populær kandidat, sier hun.

– Han blir framstilt som mer populistisk enn ekstremistisk, men han går jo til valg med et program som er ganske ekstremt, sier hun.

Partiet har lovet en «deportasjonsoffensiv» om de vinner valget. Den skal også omfatte ukrainere, som AfD ikke lenger mener skal anerkjennes som krigsflyktninger.

Den tyske sikkerhetstjenesten BfV har overvåket partiet siden 2021 under mistanke om høyreekstremisme.

Tysklands raskest krympende befolkning

Styring av delstaten vil by på en rekke utfordringer de neste fem årene, tror Dypvik.

– Det er veldig mye dårlig stemning lokalt, og det er mange ting som må ordnes opp i.

Siden forrige valg i 2021 har Sachsen-Anhalts delstatsregjering bestått av kristendemokratiske CDU, sosialdemokratiske SPD og fridemokratene i FDP. Sven Schulze fra CDU er delstatens regjeringssjef (ministerpresident).

– Det er en delstat med store utfordringer, særlig knyttet til helsesektoren. Det er rett og slett mangel på fagpersonell mange steder, også i skolen, forklarer Dypvik.

Sachsen-Anhalt har den eldste befolkningen blant alle delstatene i landet. Den krymper også raskest på grunn av en historisk lav fødselsrate og stor fraflytting.

Delstaten er også den med det laveste gjennomsnittlige lønnsnivået for heltidsansatte i Tyskland, ifølge tall fra avisen Welt. Mer enn hver femte innbygger har mindre enn 60 prosent av den nasjonale medianinntekten å rutte med. Dette gjør Sachsen-Anhalt til den nest fattigste delstaten i landet, etter bystaten Bremen.

Arbeidsledighet i Sachsen-Anhalt er nesten 30 prosent høyere enn i Tyskland sett under ett, skriver avisen.

Spesielt populære i gamle DDR

I delstaten Mecklenburg-Vorpommern, langs Østersjøen, går folk til urnene 20. september. Også i denne tidligere DDR-staten står AfD sterkt.

– De lå allerede an til å gjøre et godt valg der, og dette kan nok gi dem et lite ekstra løft, antar Dypvik.

– AfD føler at de er på en god flyt nå, også på grunn av den globale situasjonen. De blir veldig oppmuntret, mens resten av det demokratiske Tyskland mister litt mot av det her, avslutter Dypvik.

(©NTB)

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.

Les også