15-åringen som er siktet for granatangrepet på Strømmen, erkjenner de faktiske forhold, men nekter straffskyld.

Det sier politiadvokat Eirik Braathen til NRK. Den 15 år gamle gutten nekter straffskyld for fremkalling av fare for allmennheten.

Gutten er også siktet for trusler mot serveringsstedet to dager før granateksplosjonen 6. oktober. Fredag ble han fremstilt for varetektsfengsling i Romerike og Glåmdalen tingrett. Kjennelsen fra fengslingsmøtet er ikke offentliggjort ennå.

Politiet mener 15-åringen var alene om utførelsen av selve angrepet, men fra før av har de siktet og varetektsfengslet en 16-åring i saken. Han skal ha hatt en rolle som tilrettelegger.

Forsvarer Hilde Mo sier gutten ikke har latt seg avhøre av politiet.

– Han har det omtrent som en 15-åring som er pågrepet av politiet og har sittet i politiarrest et døgn, sier Mo til NRK.

Det er altså en 15-åring som utførte og en 16-åring som tilrettela. Norge har på kort tid fått et helt annet kriminalitetsbilde. I Pilestredet i Oslo var det enda yngre gutter som kastet granater i det politiet tror er en beslektet sak.

 

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.