Lucas Cranach den eldre (1472–1553).
Olje på lindetre, 123 x 67 cm, National Gallery, London,

Ytterfløyene av Katarina-alteret  i Dresden var bemalt på begge sider, og ble fjernet fra resten av polyptyket (som fortsatt er i Dresden), og havnet i National Gallery i London

De to gjengitte damer lar seg identifisere som helgeninnene Christina av Bolsena og Odile av Alsace.

Legendene beretter at St. Odile/Ottilia var født blind, men hun ble døpt da hun var 12 år gammel, og fikk mirakuløst sitt syn tilbake. Hun må derfor ikke forveksles med St. Lucia, som også har et par øyne i sin ikonografi, men som ikke fremstilles i nonneklær, selv om de har den samme festdag, 13. desember.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.

Les også