Tre av fire vil forby tigging

Nina Hjerpset-Østlie

Oslo har nå nær­mere 2.000 bosteds­løse og ure­gist­rerte uten­landske bor­gere, hoved­sa­ke­lig rom­folk, som liv­næ­rer seg av tig­ging. Ord­fø­rer Fabian Stang (H) vil inn­føre for­bud mot tig­ging, og ifølge en menings­må­ling ønsker tre av fire respon­den­ter det samme. Bare 18 pro­sent er mot­stan­dere av et tiggeforbud:

I en ny menings­må­ling sva­rer 74 pro­sent at de vil ha tigge­for­bud i Norge.

I Ber­gen, Trond­heim og Kris­tian­sand må alle som tig­ger regist­rere seg hos poli­tiet, og i Ber­gen har antall tig­gere blitt redu­sert med en tre­del etter at ord­nin­gen ble innført.

Fun­ge­rende politi­mes­ter i Oslo, Roger And­re­sen, tror like­vel ikke at en slik regist­re­ring vil løse hoved­sta­dens tigge­pro­blem. Han har mer tro på et forbud.

– Vi mener det burde være mulig å legge inn en bestem­melse i utlen­dings­lo­ven som slår fast at per­soner som ikke er norske stats­bor­gere, ikke har lov til å tigge i Norge, sier han.

ABC Nyhe­ter: Tre av fire vil ha for­bud mot tigging


Om du ikke følger Document på sosiale media kan du følge oss på e-post.

Donere engangsbeløp?Kan du forplikte deg til fast betaling?

Penger kan også doneres til kontonummer 15030249981.

Leserkommentarer på Document er gjenstand for moderering, som ikke skjer kontinuerlig og under enhver omstendighet ikke om natten. Vi ønsker en respektfull tone uten personangrep, sleivete språk eller flammende retorikk. Vis særlig nøkternhet når temaet er følsomt. Begrenset redigering av skjemmende detaljer kan finne sted. Skriv til debatt@document.no dersom du ikke forstår hvorfor en kommentar uteblir. Se her for nybegynnerhjelp.