Men guttene bare lo og løp videre

rubb

Man­dag 4.juni kan vi igjen lese om ran i Gro­rud­da­lens lokal­avis, Akers Avis. . Denne gan­gen på gren­sen mel­lom bydel Stov­ner og Alna. Det er mino­ri­tets­ung­dom som stje­ler mobil­te­le­fo­nen fra Tore Nil­sen, som er rullestolbruker.

– Jeg skulle i butik­ken på en lør­dag i rundt halv fire-tiden. Da mobi­len min ringte kjørte jeg inn på siden av veien for å prate fer­dig. Plut­se­lig tar noen mobi­len ut av hån­den min, jeg snur rulle­sto­len min og da ser jeg to gut­ter løpe opp­over veien, for­kla­rer Tore Nilsen.

I et for­søk på å få sym­pati med gut­tene, ropte han etter dem at han er avhen­gig av mobil­te­le­fo­nen sin.

– Der har jeg mange vik­tige tele­fon­numre som er helt avgjø­rende for meg som sit­ter i rulle­stol. Men gut­tene bare lo og løp videre, sier Nilsen.

Ingen respekt
Rulle­stol­bru­ke­ren beskri­ver de to gut­tene som ikke-etnisk norske og i en alder av rundt 15 år.

Tore Nil­sen mener å se noe som ikke poli­tiet ser. Han påpe­ker at ranet av mobil­te­le­fo­nen ikke er et enkelt­til­felle, slikt inn­tref­fer jevn­lig. Tore Nil­sen er også opp­gitt over ledende folk i byde­len som skry­ter over hvor flott Furu­set og områ­dene rundt er blitt.

Tore Nil­sen mener ledende folk i byde­len hele tiden skry­ter av hvor­dan Furu­set og områ­dene rundt er blitt så flotte. Han mener mobil­ty­ve­riet han selv opp­levde, er étt av flere i løpet av flere uker.

– Det synes ikke jeg er flott og rolig. Da vil jeg i så fall fort­sette å bo her, for hvor­dan er det da på andre ste­der, und­rer Nilsen.

Sta­sjons­sjef Espen Aas ved Stov­ner politi­sta­sjon har ikke inn­trykk av at det fore­går mye kri­mi­nelt i spe­si­elt Haugenstua-området. Han bekref­ter at grovt tyveri på per­son på offent­lig sted er et økende pro­blem i Oslo, men erfa­rer at sjan­sene for å bli utsatt for noe slikt er størst i de sen­trums­nære områdene.

Sta­sjons­sjef Espen Aas ved Stov­ner politi­sta­sjon omta­ler det å rappe ting ut av hen­dene på folk, som en trend i Oslo.

Sta­sjons­sje­fen tror det å rappe verdi­sa­ker ut av hen­dene til folk er blitt en ny trend i Oslo det siste året, i til­legg til tenden­sen der «ekspert»-tyver lurer verdi­sa­ker ut av lom­men eller ves­ken din – uten at du mer­ker det.

På Kari­hau­gen i bydel Alna ble det begått et væp­net ran av en ben­sin­sta­sjon. Denne gang en ung etnisk-norsk mann.

Ranet skjedde med 06.30-tiden. Den etnisk norske 23-åringen tok seg inn på ben­sin­sta­sjo­nen og truet betje­nin­gen med en kniv.
– Rane­ren kom seg unna med et mindre penge­be­løp, men etter to timer ble han pågre­pet i sitt eget hjem på Furu­set, opp­ly­ser politi­første­be­tjent på Stov­ner politi­sta­sjon, Line Hen­rik­sen til Akers Avis Groruddalen.

Ingen kom fysisk til skade under ranet. På grunn av gode beskri­vel­ser klarte poli­tiet å finne fram til man­nen i løpet av kort tid.

http://www.groruddalen.no/rullestolbruker-frastjaalet-mobilen.5060422-77747.html

http://www.groruddalen.no/shell-karihaugen-ranet-med-kniv.5061203-77747.html

 


Om du ikke følger Document på sosiale media kan du følge oss på e-post.

Donere engangsbeløp?Kan du forplikte deg til fast betaling?

Penger kan også doneres til kontonummer 15030249981.

Leserkommentarer på Document er gjenstand for moderering, som ikke skjer kontinuerlig og under enhver omstendighet ikke om natten. Vi ønsker en respektfull tone uten personangrep, sleivete språk eller flammende retorikk. Vis særlig nøkternhet når temaet er følsomt. Begrenset redigering av skjemmende detaljer kan finne sted. Skriv til debatt@document.no dersom du ikke forstår hvorfor en kommentar uteblir. Se her for nybegynnerhjelp.