Den arabiske våren blør landene økonomisk

Hans Rustad

Den ara­biske revo­lu­sjon ram­mer lan­dene hardt økono­misk. Det kan bli en alvor­lig trus­sel mot for­and­ring hvis økono­mien går nedenom. Da kan end­rin­gen bli til det verre.

Mest alvor­lig er det for Egypt, pga lan­dets store betyd­ning. Her har bør­sen falt 40 pro­sent og det er stor flukt til utlan­det av kapi­tal og men­nes­ker. De som kan drar.

Det har sin pris å ta et full­sten­dig opp­gjør med Mubarak-regimet. Det nye Egypt har ikke råd til å rydde opp i all kor­rup­sjon, dvs. stille de skyl­dige til ansvar. Det må få hju­lene til å gå rundt, hvis ikke vil lan­det gå i opp­løs­ning, og det er alle­rede slike dystre tegn.

Syria er et annet vik­tig land som lig­ger dår­lig land. Der kan den økono­miske omkost­nin­gen knekke regi­met og lan­det kan havne i borgerkrig.

Uroen har ram­met lan­dene hardt økono­misk, og ifølge kon­su­lent­fir­maet Geopo­li­city har situa­sjo­nen kos­tet de seks lan­dene minst 55 mil­li­ar­der dol­lar, eller drøyt 300 mil­li­ar­der kro­ner så langt.

Les hele rap­por­ten (eks­tern pdf)

Rap­por­ten bru­ker tall fra Det inter­na­sjo­nale penge­fon­det (IMF), og viser økono­miske tap ut fra ned­gan­gen i lan­de­nes brutto­na­sjo­nal­pro­dukt og offent­lige utgifter.

Men­nes­ke­lige tap og ska­der på infra­struk­tur er ikke tatt med i beregningen.

Over­sik­ten viser at Syria har tatt den største smel­len, med økono­miske tap på hele 27,3 mil­li­ar­der dol­lar, skri­ver BBC.

Det er nes­ten dob­belt så mye som i Libya, der revo­lu­sjo­nen har kos­tet minst 14,2 mil­li­ar­der dol­lar så langt. Den libyske økono­mien har falt med hele 84 pro­sent hit­til i år.

Egypt, som fort­satt ledes av et mili­tær­råd, har lidd tap på minst 9,79 mil­li­ar­der dol­lar, mens nabo­lan­det Tuni­sia har tapt 2,52 mil­li­ar­der dollar.

I Jemen og Bah­rain lig­ger tal­lene på hen­holds­vis 0,98 og 1,09 milliarder.

Høy pris for «Den ara­biske våren»

Vin­ner og tapere:

Går vi til rap­por­ten fin­ner vi at det ikke bare har vært tapere, men også vin­nere på den ara­biske våren:

Det er sær­lig De For­ente Ara­biske Emi­ra­ter, Qatar, Kuwait, Saudi-Arabia og deler av finans­mil­jøet i Liba­non, som har pro­fi­tert, pga høy­ere olje­pris, og en gene­rell inn­kob­ling i den glo­bale økonomien.

Rap­por­ten ret­ter en adva­rende fin­ger: den ara­biske ver­den har en his­to­risk sjanse. Hvis den utnyt­ter den kan den ta ste­get inn i en ny frem­tid, hvis ikke er det mulig­he­ter for til­bake­fall til repres­sive løsninger.

Hvis vin­duet skal utnyt­tes må det skje ved at regio­nale ledere inn­le­der et sam­ar­beid. Det kan ikke være uten­ver­de­nen som gjør dette. Regio­nen må klare det selv. Men Penge­fon­det, Ver­dens­ban­ken, G20, FN og EU og USA kan selv­sagt spille en rolle. Men det er lan­dene selv og i sam­ar­beid som må være dri­ving force: det gjel­der poli­tisk åpen­het og trans­pa­rens: rett til orga­ni­se­ring og ytrings­fri­het, trans­pa­rens i poli­tikk og admi­ni­stra­sjon, presse­fri­het - og en åpnere økonomi.

Kuwait, Emi­ra­tene og Qatar har klart spran­get - de er ved å bli del av ver­dens­øko­no­mien, der­for har deres økonomi vokst i denne perio­den, mens de stat­lige inn­tek­ten i land som Jemen og Libya har falt med 77 prosent.

Inn­tryk­ket man sit­ter igjen med fra rap­por­ten er at de lan­dene det går gått for, og som har fått en fot i stig­bøy­len, vil klare seg. De andre ser de mørkt for: Syria, Tuni­sia, Libya, Egypt, Jemen.

Libya vil klare seg, pga olje­res­sur­sene, men vil muli­gens bli mer islamsk.

Det store ukjente er Egypt og Syria, som er regio­nale aktø­rer. Man får følel­sen av at det er lite ver­den kan gjøre. Det er lan­dene selv som må ordne opp.

Saudi-Arabia er et spe­sial­til­felle. Det har også pro­fi­tert økono­misk, men er utsatt poli­tisk. Fun­da­men­tet for konge­døm­met er svakt, og uroen i shia-områdene i nord­øst gir grunn til stor bekym­ring. Bah­rain er også en stor taper av samme grunn.


Om du ikke følger Document på sosiale media kan du følge oss på e-post.

Donere engangsbeløp?Kan du forplikte deg til fast betaling?

Penger kan også doneres til kontonummer 15030249981.

Leserkommentarer på Document er gjenstand for moderering, som ikke skjer kontinuerlig og under enhver omstendighet ikke om natten. Vi ønsker en respektfull tone uten personangrep, sleivete språk eller flammende retorikk. Vis særlig nøkternhet når temaet er følsomt. Begrenset redigering av skjemmende detaljer kan finne sted. Skriv til debatt@document.no dersom du ikke forstår hvorfor en kommentar uteblir. Se her for nybegynnerhjelp.