Hamas’ siste kort: religion

Hans Rustad

Hamas proklamerte tirsdag som vredens dag for palestinere, i protest mot gjenåpningen av en synagoge i Øst-Jerusalem. Hamas-leder Khaled Meshaal hevdet på en pressekonferanse i Damaskus at gjenåpningen er forberedelsen til ødeleggelsen av den viktige Al Aqsa-moskeen på Tempelhøyden.

Islamistene har politisk spilt fallitt. De har ikke noe program, annet enn vold utad, helt uten hensyn til sivilbefolkningen, og maksimalistiske krav, dvs. ikke-anerkjennelse av Israel.

Det eneste punkt de fortsatt kan mobilisere på er ved påstander om at Israel planlegger ødeleggelse av de hellige stedene. Dette spiller på det lave opplysningsnivået, ryktemakeriet, mytene om jødenes onde hensikter, og konspirasjonsteorier.

Det er et farlig spill, men liksom med raketter og selvmordsbombere, bryr ikke Hamas seg om konsekvensene. Det river gjerne taket ned, for å få ram på fienden.

Hurva-synagogen ble gjenåpnet mandag. Den ble ødelagt av jordanerne da de erobret Øst-Jerusalem i 1948.

Leserkommentarer på Document er gjenstand for moderering, som ikke skjer kontinuerlig og under enhver omstendighet ikke om natten. Vi ønsker en respektfull tone uten personangrep, sleivete språk eller flammende retorikk. Vis særlig nøkternhet når temaet er følsomt. Begrenset redigering av skjemmende detaljer kan finne sted. Skriv til kontakt@document.no dersom du ikke forstår hvorfor en kommentar uteblir.