Står Arfan Bhatti selv bak?

Hans Rustad

NRK-journalisten Atta Ansari lanserte teorien om at Arfan Bhatti selv kan stå bak linken på Politiets Sikkerhetstjenestes Facebookside som førte til det nå famøse oppslaget i Dagbladet.

Ansari lanserte teorien i Dagsnytt imorges. En representant for Norsk Sikkerhetsmyndighet hadde samtidig opplyst at det ikke var sikkert hackerangrepet kom fra Tyrkia, kanskje det var Norge.

Det er altså mulig at Bhatti har vært den som la ut linken, og den som tipset Dagbladet. Journalist Gunnar Hultgreen, som er en bekjent av Bhatti, sørget for at Bhatti ble hovedpersonen som reagerte på og følte seg provosert av PST.

Svære bilder av Bhatti gjorde ham til blikkfang i saken.

Nå er Bhatti en av hovedmennene bak fredagens demonstrasjon utenfor Stortinget.

Kan dette være en av grunnene til at Islamsk Råd fraråder muslimer å delta?

Det er altså en journalist med pakistansk-muslimsk bakgrunn i NRK som lanserer teorien, og man kan bare konstatere at Bhatti dukker opp i alle ledd i fortellingen.

Hva kan Bhatti oppnå: han kommer i sentrum, og fremstår som “helt”.

Leserkommentarer på Document er gjenstand for moderering, som ikke skjer kontinuerlig og under enhver omstendighet ikke om natten. Vi ønsker en respektfull tone uten personangrep, sleivete språk eller flammende retorikk. Vis særlig nøkternhet når temaet er følsomt. Begrenset redigering av skjemmende detaljer kan finne sted. Skriv til kontakt@document.no dersom du ikke forstår hvorfor en kommentar uteblir.

  • uglen.myopenid.com

    Ja, det rimer.

    Bhatti ble medlem av den kriminelle gjengen Young Guns bare 13 år gammel. Hans kriminelle karrière er et meget omfattende. Og hans omgangs- og bekjentskapskrets representerer de fleste sosiale lag av befolkningen.

    Bhatti ble arrestert før Obama-besøket, etter telefonavlytting som ga mistanke om at “noe var på gang” som inkluderte våpen. Det kan se ut til at det foregår en “krig” mellom Bhatti og PST.

    Og det er kanskje ikke så merkelig med de kraftige reaksjonene innenfor drosjemiljøet. Oslos kriminelle alfabet-gjenger med underavdelinger og assosierte medlemmer, Bhattis nettverk, er godt representert i næringen. Men det var neppe religiøs fintfølelse som utløste de samordnede reaksjonene.

    Dagbladet kan være brukt i denne saken, for å ramme PST. Dén muligheten ville nok ikke Dagbladet la gå fra seg. Det faktum at redaktøren ikke visste noe som helst om opprinnelsen til grisetegningen før den ble trykket, bekrefter at hensikten var å sverte PST.

  • Jonas Haugsvold

    Islamapologeten Kari Vogt forteller oss at det er storsamfunnets “antimuslimske” holdninger som er skyld i den muslimske facebook-organinseringen. Og Muslimprosjektets Olav Elgvin trøster oss nordmenn med at disse “radikale” ungdommene ikke ønsker å innføre en islamsk sharia-stat, de er bare litt frustrerte.

    http://www.aftenposten.no/nyheter/iriks/article3512763.ece

  • http://norskeforhold.bloggnorge.com/2010/02/08/skritt-for-skritt/ Norske forhold

    Arfan Bhatti kunne tenkes å oppnå blant annet to ting med å eventuelt ha initiert dette selv.

    1. Å få hengt ut PST som krenkende overfor muslimer som ham. Det vil gi ham og alle andre muslimer et felles fiendebilde: PST.

    2. Han kan fremstå som en lederskikkelse blant unge misfornøyde muslimer som er villige til å aksjonere.

    At Arfan Bhatti kom til samme moské som “fredsmegler” Sheik ledet fatwa-imamen og redaktøren til, er et snodig sammentreff.

    Hadde vært spennende å få vite hva fatwa-imamen eventuelt sier i ICC under fredagsbønnen nå.

  • capercaillie.myopenid.com

    @ Ira Rafetaplo: “litt frustrerte ja” – jeg husker hvordan det gikk i Sverige i fjor høst f.eks., og forklaringen var også der fra forståsegpåerene at “det var et skrik om hjelp – de ville bare ha oppmerksomhet”.

  • Aude

    “Dagbladet kan være brukt i denne saken”

    Eh – nei, det kan man ikke si. For uansett visste Dagbladet at det ikke var PST som hadde lagt ut linken, og Dagbladet visste hva reaksjonen på en slik tegning ville bli hos mange muslimer. Så Dagbladet har selv det fulle ansvaret for sitt oppslag. I høyden kan man si at Dagbladet ikke var alene om denne saken, de kan ha samarbeidet med personen som la ut linken – hvilket i så fall er enda mere graverende for Dagbladet.

    Forøvrig er utviklingen i denne saken farseaktig. Jeg gjetter på at neste “karikaturkrise” vil være iscenesatt av et reklamebyrå, som en alternativ og kostnadseffektiv måte å få masse medieomtale av oppdragsgiverens nylanserte produkt/websted/TV-kanal e.l. Den “krisen” blir dermed den siste (slike PR-stunts fungerer bare én gang) – og takk for det.

  • Myshkin2

    Blandt plakatene fremvist under sist helgs drosjestopp markering, som nå ser ut til å ha vært fremprovosert av Bhatti, var en med tekst “NY HOLOCOST MOT MUSLIMER”.

    At Holocaust var feilstavet på plakaten var jo greitt nok. Men man kan jo bli lettere matt, når presumptivt voksne mennesker på ramme alvor setter likhetstegn mellom nettpublisering av en dårlig karikatur, med nazistenes folkemord.

  • Herman Robak

    @Myshkin2
    Presumtivt voksne, indeed. De eier ikke skamvett, ganske enkelt.

    Bare gi dem mer tau…

  • caellaigh

    Saken kan være i ferd med å ta en ny, og iteressant vending hvis det viser seg at Bhatti faktisk er den som har initiert hele saken

    Rustads første kommentar om saken fikk meg til å foreta en dypere gjennomtenkning ang selve TEGNINGEN og publiseringen av denne hos Dagbladet

    Tegningen er uten tvil provoserende, for mange provoserende over grensen. De oppfatter den som uestetisk og vulgær.

    Imidlertid så er tematikken “aper og svin” hentet fra Koranen :

    Siterer fra Muhammeds bok

    (sitat)

    Qu’ran 5:60 Then say: “Should I inform you [People of the Book] of those, who will have even worse recompense from Allah than the transgressors? They are those whom Allah has cursed; who have been under His wrath; some of whom were turned into apes and swine; who worshipped taghut [the devil or idols]; those are the people who are in a far worse plight and who have turned farthest away from the Right Way.” (Maududi/Mawdudi-oversettelsen, sitat slutt)

    Muhammed skriver her at jødene (og de kristne) blir omdannet til aper og svin for generelt ikke å ville motta allah-åpenbaringene som Muhammed serverte dem

    Muhammed og muslimer mener de har full rett til å omtale andre som aper og svin, men at de andre ikke har lov til å gjøre det samme om dem. Hensikten med tegningen er å speile dette og få oss til å spørre oss hvem det er som – bokstavlig talt – bedriver svineri

    Hørte jeg noen si : nøff, nøff ?

    For de som ønsker litt ‘food for thought’. Her er en artikkel som drøfter og utdyper temaet:

    Did Allah transform Jews into apes and pigs ?
    http://www.answering-islam.org/Authors/Arlandson/jew_apes.htm

  • Per A

    Rustad:
    Hva kan Bhatti oppnå: han kommer i sentrum, og fremstår som “helt”.

    Bhatti har behov for å profilere seg i det muslimske miljøet som en dyktig og modig leder av jihad. Det har han oppnådd ved å terrorisere jødene og amerikanerne, samt å drite ut det norske politi og rettsvesen.

    Han har, i samarbeid med Dagbladets redaksjon, fått i stand den mest iøynefallende jihad-demonstrasjon som har vært i Norge noen gang (drosjeaksjonen), og han har åpent utfordret de konkurrerende islamske miljøene som ikke vil ha slike aksjoner nå, og som aldri vil ha jihad-tiltak som de ikke selv initierer og kontrollerer (jihad er også politikk og business).

    Spørsmålet om hvorvidt Dqagbladet har latt seg utnytte, kan besvares med at Dagbladet ikke er noen “Facebook” hvor Bhatti eller andre kan legge inn stoff etter forgodtbefinnende. Bhatti sier selv at han ikke “tipset” Dagbladet, men leverte saken som Dagbladet kjøpte.

    Når det gjelder Dagbladets motiv for å delta i dette jihad-utspillet, vil jeg bare gjenta hva jeg sa på en annen tråd før dette spørsmålet dukket opp:
    Man kunne endog stille spørsmålet om hvorvidt hele farsen har vært et oppkonstruert konspiratorium med en desperat Dagblad-redaksjon i en av rollene.

    Det vi ser nå er ikke bare en Dagblad-farse, men en blodig alvorlig mobilisering for jihad av unge muslimer som ikke er kontrollert av “de moderate.” Hva det vil lede til vet, som sagt bare allah.

  • arildnordby

    At kriminelle blir fascinert og oppslukt av en ideologi som i stor grad kan helliggjøre deres voldelige impulser er vel ikke spesielt merkelig.

  • Frostbitt

    Det måtte bare skje:

    ”Kan jeg få en kristen sjåfør?”

    http://www.nettavisen.no/nyheter/article2829694.ece

  • Per A

    Nordby:
    At kriminelle blir fascinert og oppslukt av en ideologi som i stor grad kan helliggjøre deres voldelige impulser er vel ikke spesielt merkelig.

    Nei, ikke spesielt merkelig, men noe vi bør ta på alvor lenge før “appeasement” blir vårt eneste forsvar.

    Dersom vi bortforklarer de målrettede jihadistene ved enkelt å utdefinere dem som kriminelle, tror jeg vi bare lurer oss selv og lar Bhatti le både sist og best.

    Vi kan holde utviklingen på en viss avstand en stund gjennom innrømmelser og velferdssnillisme. Den “norske modellen” har hittil stort sett gått ut på å støtte politisk og økonomisk opp under de muslimske “veteranene” fra det pakistanske miljø, definere dem som “moderate” og “velintegrerte,” og overlate til dem å utøve kontroll med den utålmodige neste generasjon.

    Det ser vi at de slett ikke greier. De forskjellige klan-militsene (Young Guns, A-gjeng, B-gjeng etc.) gidder ikke å sitte i ro til de nærmer seg pensjonsalder. De har i årevis blitt preparert og oppviglet gjennom mediene og moskeene, og: De vil ha action nå.

    Derfor tar Bhatti et co. nå jihaden i egne hender, konstruerer opp et påskudd og går ut på gatene. Ikke engang allah kan nå forhindre det som kommer til å skje.

  • arildnordby

    Tja, Per!
    Det er vel nettopp FORDI Islam gir sanksjon til voldelige impulser at den må regnes som en forkastelig og umoralsk ideologi.

    jeg har da aldri hevdet annet..

  • capercaillie.myopenid.com

    Jfr Bhatti;

    En litt interessant ordveksling mellom Raja og Helle i videoen nederst i artikkelen:
    http://www.tv2nyhetene.no/innenriks/ny-muslimdemonstrasjon-i-oslo-3135396.html

    Jfr konspirasjoner; selv tror jeg ikke det er noe mer enn evt et opportunistisk trekk fra Bhatti sin side; det er mer enn nok av folk som er villige til å poste karikaturene, så han trengte bare å vente på et tilfelle.

  • Belisarius

    Utviklingen kan bli interessant, men ubehagelig. Migrasjonsbefolkningen utgjør muslimske øyer i den vestlige verden. Det er mulig å betegne dette som et muslimsk arkipelag.

    Bhatti og Mohyeldeen Mohammads virker på meg som misfornøyde med tingenes tilstand i Norge. Denne misnøyen er fullt mulig å utnytte, enten det gjelder rekruttering til global jihad i Somalia, Jemen, Irak eller Afghanistan – eller til handlinger i Norge. Dette kan være rekruttering, finansiering, dekkleiligheter mv.

    Anslag mot norske mål bør ikke overraske. Norge står på listen og er spesifikk nevnt av lederen av det globale opprøret – Osama bin Laden. Krigserklæringen er levert via video fra bin Laden for mange år siden. Utenriksdep tar kun imot krigerklæringer som kommer med diplomatisk kurrer. Bin Laden har imidlertid ingen utsending til Norge, så krigserkæringen er derfor ikke registert i journalen til jourhavende i UD.

    Skandinavia, herunder Norge har tradisjonelt vært brukt til skjul, hvile og finansiering. Men det kan ikke utelukkes at det globale muslimske opprøret i Norge går over til propaganda ved handling. Dvs ekstreme voldelige aksjoner med stor nyhetsverdi som kan utnyttes propagandamessig.

  • Per A

    Belisarius:
    “Skandinavia, herunder Norge har tradisjonelt vært brukt til skjul, hvile og finansiering. Men det kan ikke utelukkes at det globale muslimske opprøret i Norge går over til propaganda ved handling. Dvs ekstreme voldelige aksjoner med stor nyhetsverdi som kan utnyttes propagandamessig.”

    Ikke utelukkes, men sannsynligheten har i mange år vært lav for terroranslag i Norge. En åpenbar årsak til dette har vært det høye nivå av politisk imøtekommenhet og ettergivenhet, finansieringsmuligheter og velferdsgoder som myndighetene har stilt til rådighet. Verdien av dette for jihadistene har vært enorm, og vil neppe bli søkt forskuslet av de etablerte muslimske klanene, som i dag kontrollerer moskeer med stor omsetning og betydelige prosjekt- og velferdsbevilgninger fra det offentlige, samt innbringende transportnæringer.

    Faren er imidlertid til stede for at senere ankomne utgrupper fra mer marginale land som er dårligere integrert i økonomien og Statsbudsjettet, og som heller ikke disponerer velstående moskeer, kan se seg tjent med å markere seg med voldelige midler, ut fra den erfaringsballasten de har tatt med seg fra sine hjemland.

    Det mest sannsynlige er imidlertid at alt ordner seg når man bare får kanalisert noe mer penger inn i de nyetablerte miljøene og stoppet kjeften på nærgående medier og politikere.

  • Belisarius

    Nå er et at kjennetegnene på et demokrati at det er vanskelig å stoppe kjeften på nærgående medier og politikere.

    Jeg viser til Hans Rustad sin: “Kløften og Bøygen”. http://www.document.no/2010/02/kloften_og_boygen.html

    Her beskriver han det muslimene har oppfattet som en ikke uttalt avtale og som de nå oppfatter som brutt.

    Dette kan sammenlignes med tilsvarende underforståtte avtaler i UK og Frankrike. Her kunne man gjøre stort sett som man ville, så lenge det ikke ble voldelige aksjoner på landenes eget territorium. På et eller annet tidspunkt så mente muslimene at avtalen var brutt og det var fritt fram for hva som helst. UK har i dag endt opp med en omfattende og kostbar operasjon. Ref:
    http://security.homeoffice.gov.uk/counter-terrorism-strategy/

    Beklageligvis er dette benevnt terror og ikke opprør.

    Når det gjelder din vurdering så ser du alt for materialistisk på dette (enorme verdier ovs). Men ja, jeg er enig i at vi er med å finansiere global jihad over skatteseddelen.

    Det som også er nødvendig å ta i betraktning er at vi snakker om en isme på basis av en religion. I tillegg til de senere ankomne gruppene som du påpeker, så kan vi vente mer fra de unge, sinte og veletablerte.

    Det er selvfølgelig å håpe at vi ikke får anslag, men jeg tror vi har passert et vendepunkt som UK gjorde, vi også.

  • SpacemanSpiff

    Men ja, jeg er enig i at vi er med å finansiere global jihad over skatteseddelen.

    Enda værre. Til en viss grad finansierer vi begge sider i en og samme konflikt, nemlig Somalia.

    Der går våre skattepenger ut via FN systemet til den FN-støttede regjeringen mens andre penger går via sosialbudsjettene ut til Somaliere som sender dem videre til al Shabbab.