- Et varsku

Nina Hjerpset-Østlie

Flere norske muslimer og muslimske organisasjoner har i dag tatt kraftig til motmæle mot Mohyeldeen Mohammad støtte til steining av homofile. Venstrepolitiker Abid Raja mener Mohammads uttalelser er et varsku, og at det er grunn til bekymring:

Nå går blant andre venstrepolitiker og advokat, muslimske Abid Raja ut mot hans uttalelser og advarer. Han mener det er grunn for Norge å være urolig.


En rekke profilerte muslimer går nå til angrep på hans uttalelser, og venstrepolitiker, advokat og muslim Abid Raja tror det er flere personer med samme holdninger i Norge i dag.

- I løpet av det siste halvannet året har dette kommet tydeligere frem. Disse radikale holdningene finner man hos flere. Om det er 20 eller to hundre vet jeg ikke, men nå er det grunn for Norge til å være urolig. Dette bør være et varsku for politikere, politiet og PST, og ikke minst for muslimene selv, sier Raja til VG Nett.

Han sammenligner synet til Mohyeldeen Mohammad med det som forfektes av nazister.

- Han har en lik ideologi som nazister. Han og hans likesinnede har et totalitært syn og hevder at alle som ikke er enige med dem er frafalne muslimer. Frafalne muslimer kan ifølge dem selv drepes. Vi nordmenn og muslimer trenger ikke ham, sier venstrepolitiker Abid Raja til VG Nett.

Aftenpostenskribent, Usman Rana mener Mohammads ytringer er en trussel mot tradisjonell islam, men hevder at slike meninger er svært marginale.

- Praktiserende muslimer som elsker islam blir dratt ned i søla av det han sier. Det er uheldig. Han prøver å kapre samtalen om vår religion og det kan vi ikke la ham gjøre. Det fullt mulig å være en praktiserende muslim i et sekulært demokrati. Demokratiet åpner for dette og derfor bør muslimer støtte demokratiet.

Også stortingsrepresentant for Ap, Hadia Tajik, går hardt ut mot Mohyeldeen Mohammad. Hun er også kritisk til at så mange som 3000 muslimer deltok i fredagens demonstrasjon, der Mohammad holdt hovedappellen og blant annet implisitt truet med et 911 på norsk jord:

- Med riddere som han trenger muslimer ingen fiender. Det han sa er svært alvorlig og jeg tar sterk avstand fra det han sier. Vi muslimer er forpliktet til å utøve islam i tråd med menneskerettigheter og demokratiske prinsipper. Jeg tviler på at gud liker å bli holdt som gissel av folk med sånne middelalderske holdninger, sier hun til VG Nett.

Ap-representanten i skole- utdannings- og forskningskomiteen på Stortinget, er også også kritisk til at 3000 mennesker møtte opp for å høre på Mohyeldeen Mohammad, som holdt den mye omtalte appellen på universitetsplassen.

- Da gir man han og hans standpunkter legitimitet. Det bør ikke føles bra for disse personene. Gud trenger ingen livvakter, han tåler en trøkk. Det gjør profeten Muhammed også, slår Tajik fast.

Paraplyorganisasjonen Islamsk Råd (IRN) gikk tidlig ut og frarådet muslimer å delta i fredagens demonstrasjon, og fikk kraftig kritikk fra bla lederen for Norsk Innvandrerforum Athar Ali og Trond Ali Linstad for deres avstandstagen til demonstrasjonen der Mohyeldeen Mohammad, Arfan Bhatti og Yousef Assidiq var blant arrangørene.

IRN har også markert avstand til Mohyeldeen Mohammads implisitte trussel om terroraksjoner og støtte til steining av homofile.

VG: Abid Raja advarer Norge etter sjokkutspill fra «sharia-student»:
- Nå er det grunn for Norge til å være urolig

Leserkommentarer på Document er gjenstand for moderering, som ikke skjer kontinuerlig og under enhver omstendighet ikke om natten. Vi ønsker en respektfull tone uten personangrep, sleivete språk eller flammende retorikk. Vis særlig nøkternhet når temaet er følsomt. Begrenset redigering av skjemmende detaljer kan finne sted. Skriv til kontakt@document.no dersom du ikke forstår hvorfor en kommentar uteblir.

  • http://moennes.myopenid.com moennes.myopenid.com

    Det store spørsmålet blir:

    Har tilhengerne av dødsstraff for homofile dekning for sitt syn og sin mening i islams skrifter?

    Hvis nei er det mange som misbruker islam, og det burde vel kanskje ansees å være såpass alvorlig, at de burde settes på plass på en litt mer håndfast måte enn bare ved å ”ta avstand” fra slike offentlige uttalelser?

    Hvis ja er det mange som forsøker å fremstille islam i forskjønnende former. Bør ikke i så fall sannheten nå frem til offentligheten?

  • SpacemanSpiff

    Moennes,

    Det er nok god dekning for det i islam, til tross for en litt homoerotisk side ved islam også. (Kommer tilbake til det.)

    Her kan du lese litt om hva lærde begrunner sine meninger med:

    http://islamqa.com/en/ref/10050/homosexuality

    Her kan du lese om straffen:

    http://islamqa.com/en/ref/38622/homosexuality

    The Sahaabah were unanimously agreed on the execution of homosexuals, but they differed as to how they were to be executed. Some of them were of the view that they should be burned with fire, which was the view of ‘Ali (may Allaah be pleased with him) and also of Abu Bakr (may Allaah be pleased with him), as we shall see below. And some of them thought that they should be thrown down from a high place then have stones thrown at them. This was the view of Ibn ‘Abbaas (may Allaah be pleased with him).

    Her kan du lese en ganske annen side av islam. Her er det belønningene i paradis det er snakk om.

    http://www.albatrus.org/english/religions/islam/72virgins_and_boys.htm

    (QURAN 76:19): “And round about them will (serve) boys of everlasting youth. If you see them, you would think them scattered pearls.”

    Men dette er i paradis… På jorda er slikt forbudt. Akkurat som vin, som det finnes hele elver av i paradis, men som de ikke får røre på jorda.

    Det bør være liten tvil om at homofile ikke har noen god fremtid med stadig mer islam her i landet. De kommer om mulig enda dårligere ut enn det jødene gjør.

  • Tomurd

    Ja, de har dekning for dette gjennom Koranen.
    Utroskap og homoseksualitet fordømmes og skal straffes til døden ved steining.
    Så det er vel noen “rettroende” muslimer som har modernisert seg litt siden de tar avstand – for denne Mohyeldeen Mohammad har faktisk rett i det han sier i forhold til sin tro/ideologi.

  • SpacemanSpiff

    Vi muslimer er forpliktet til å utøve islam i tråd med menneskerettigheter og demokratiske prinsipper.

    Vel å bra om de er forpliktet til det, men det skulle vært morsomt å vite hvorfor de er forpliktet til dette, for ideologien dems forteller en helt annen historie. Jeg tror vel nesten Muhammed hadde brutt samtlige punkter i menneskerettighetene om de var skrevet ned på hans tid og demokrati eksisterte ikke i hans samfunn. Så fra islamsk hold har de jo laget sin egen alternative “menneskerettighet” ved navn Cairo Declaration of Human Rights, en parodi på menneskerettighetene.

    Bottom line: det er ihvertfall ikke islam som forplikter muslimer til dette. Hvor kommer da denne forpliktelsen fra da?

  • http://moennes.myopenid.com moennes.myopenid.com

    Stor takk til SpacemanSpiff.
    Det var akkurat hva jeg håpet på.

  • brümmelbässer

    @Spaceman:
    Det må jo gås litt forsiktig i dørene før det er ryggdekning for “the big takeover”. Noen utålmodige jyplinger og brusehoder kommer i skade for å komme ut med en større del av bildet litt for tidlig, som denne sharia-kisen.
    Det er det jeg frykter ligger i kulissene her.

  • grace

    @ Spiff – du har så rett.
    Dette er så kvalmt. Disse snille korrekte uttalelsene.
    Men: Jeg tror muslimer “er forpliktet” fordi de skal lyde lovene i det landet de bor i. Sålenge de er en minoritet.

    Kairo deklarasjonen (pluss en 3-4 andre tilsv. deklarasjoner), er et bevis på galskapen, i form av dobbeltkommunikasjon. Bare behovet for å lage egne msk.rettsdeklarasjoner er arrogant og avslørende.
    Dessuten er innholdet “sterkere” på arabisk, og med mer moderat/liberal ordlyd på engelsk (tilsv. norsk og engelsk koran).

    Setningen du siterer kan også bety: “islamske msk.retter” og “shura” (=konsultasjon: såkalt “demokratisk” prinsipp ihht koranen).
    Og da er vi tilbake der igjen, da: hva menes????
    Jeg syns dette er forferdelig slitsomt og vanskelig.

  • Kent C. Reichborn-Kjennerud

    Vi har flere shariastudenter ved “universitet” i Medina. Blant annet et bystyremedlem.

    http://madeenah.wordpress.com/2009/08/10/madinah-university-list-2009-2010/

    Arshad Mubarak Ali er representant for arbeiderpartiet og bystyremedlem i Stavanger, som sin far!
    I sin tid foreslo far og sønn sammen med en tredje muslim å si nei til alkohol i Stavnger sentrum, for på sikt gjøre Stavanger til en alkoholfri kommune.

    Hadde vært gøy og få han i tale, og høre om han tar avstand til pensumet sitt.

    Kan det være slik at en arbeiderpartipolitiker går inn for steining av homoseksuelle? Et betimelig spørsmål all den tid Arshad Mubarak Ali er klassekammerat med Mohyeldeen Muhammad Ibrahim Bilal.
    Pussig at han ikke kommer på banen selv, for han må vel skjønne at journalister vil snuse opp dette.

  • Kent C. Reichborn-Kjennerud

    Her litt informasjon om universitet Stavangers bystyre representant og arbeiderpartipolitiker er opptatt ved. The Islamic University of al-Madinah al-Munawarah I den hellige by Medina-

    En av foreleserne ved underveristet (The Islamic University of al-Madinah al-Munawarah) Dr. Abu Ameenah Bilal Philips ble deportert fra USA i 2004 etter mistanke om delaktighet i bombing av World Trade center i 1993. Mannen er forøverig overaskende en tidligere ml-er.

    Doktorens syn på homoseksualitet er befriende tydelig, homser må drepes, og helst på en fredag da: “We were instructed (by the Prophet) to carry out the cutting of hands or heads, stoning people to death, lashing, etc. in public, and the greatest gatherings of Muslims, excluding the two Eids and Hajj, is on Fridays,” he says. “It was the practice of the Prophet to gather as many people from the community to witness the implementation of the Islamic law.”

    http://islamedia.ws/The_Islamic_Ruling_on_Homosexuality
    http://www.yale.edu/yiisa/newsletter_v1_n13.htm

    Muhammad Alshareef foreleser der også. En artig skrue med frittalende utsagn om hvorfor jøder er forbannet og annet anti-semittisk oppgulp..
    http://www.militantislammonitor.org/article/id/1729

    Imanen Abu Usamah ath-Thahabi er nok en begavelse ved universitetet- anerkjent for sine hat-taler og sine kontakter til Al Qaeda

    http://www.foxnews.com/story/0,2933,244263,00.html
    http://www.absoluteastronomy.com/topics/Abu_Usamah

    Muzammil H. Siddiqi er den siste i staben. Han utsette en fatwa som også er helt renset for pjatt:

    “By participating in a non-Islamic system, one cannot rule by that which Allah has commanded. But things do not change overnight. Changes come through patience, wisdom and hard work.I believe that as Muslims, we should participate in the system to safeguard our interests and try to bring gradual change for the right cause, the cause of truth and justice. We must not forget that Allah’s rules have to be established in all lands, and all our efforts should lead to that direction.”

    http://www.islamonline.net/servlet/Satellite?pagename=IslamOnline-English-Ask_Scholar/FatwaE/FatwaE&cid=1119503544898

  • Bubastis

    Jeg la merke til hvordan Stortingets visepresident Ahtar Chaudry uttalte seg:

    “- Jeg er ikke enig. Uttalelsene strider mot norsk rett. Så enkelt er det.”

    Her har han sitt på det tørre, han viser til hva som er gjeldende norsk lov, men han sier ikke at det er motbydelig å ønske liv av uskyldige mennesker. Jeg synes dette var en noe underlig måte å formulere seg på. Selv om det han sier selvsagt stemmer, får jeg en følelse av at her trår han varsomt, for Mohyeldeen Mohammad er faktisk den som forholder seg rett i forhold til islam her. Det vet Chaudry og.

    Det som hadde vært interessant å vite er hvordan norsk rett ville sett ut om muslimene i Norge hadde fått bestemme.

  • Arnold I. Winje

    Ja jeg ser og hører at pakistanske politikere i Norge protesterer, advarer etc., på det sterkeste. Men hvor i all verden er protestene fra våre norske politikere? Hvor er politiet? Skal ikke de bure inn denne Mohammad umiddelbart? Raja advarer det norske folk, står det i VG. Hallo!!! Hva er en slik advarsel verdt? Gar Støre; er det ikke bla. du og Stoltenberg som skal stå frem i TV og aviser og advare det norske folk? Er det ikke dere som er våre ledere? Eller har dere allerede overført ansvaret til muslimene i Oslo?
    Hva er dette for taskenspilleri?

    Hvor er protestene fra våre homofile/lesbiske organisasjoner? Pr. i dag, nå kl. 08:02:00 har jeg ikke sett noe om det, i alle fall ikke i avisene her på nettet.

    Hvis jeg nå for eksempel kunne klare å få ut et budskap som sier at alle på Stortinget bør passe seg, da jeg kan tenke meg å sprenge det til helvete, fordi de er ansvarlige for at vi har fått så mange ekstreme muslimer her i landet; hva ville ha skjedd da? Ville politiet ha oppsøkt meg? Ville jeg ha blitt tiltalt for trusler? Men så kringkaster NRK/TV2 (2 av muslimenes mange villige talerør) en muslim som studerer koranen i Saudi-Arabia, at hvis vi ikke nå slutter å viser bilder av Mohammed fremstilt som gris, så kan 9/11 oppstå i Norge. Og denne personen kan altså gå hjem fra Universitetsplassen, UTEN Å BLI ANHOLDT OG PUTTET BAK SOLIDE JERNSTENGER?
    Dagen etterpå blir han intervjuet av Klassekampen, muslimenes forsvarshøyborg, og der sier samme Mohammad at ca. 450 000 nordmenn egentlig bør steines (ca. 10% av Norges befolkning er homoseksuelle iflg. en uttalelse jeg tidligere har registrert fra homo-organisasjoner)! FORTSATT ER IKKE DENNE MUSLIMEN PUTTET BEHIND BARS!

    Toppen av galskapen er at Jonas Gar Støre sier at dette må vi tåle!!!! Det er tale-og trykkefrihet i Norge. Javel! Da må Gar Støre umiddelbart kalle inn alle muslimer i dette landet og holde en tale og fortelle dem det samme, slik at det en gang for alle er klart at det kan hagle grisetegninger av den store profet, uten at det på noen slags måte er ulovlig, og at dette må muslimene tåle!

  • arildnordby

    Igjen skal Mohammad bli ufarliggjort som ekstremist.

    Jeg må igjen minne om Pew Poll’en i Pakistan fra august ifjor, om holdninger der:

    “One of the ironies in the survey is the extent
    to which Pakistanis embrace some of the severe
    laws associated with the Taliban and al Qaeda, even
    as they reject Islamic extremism and these extremist
    groups. The new poll finds broad support for harsh
    punishments: 78% favor death for those who leave
    Islam; 80% favor whippings and cutting off hands
    for crimes like theft and robbery; and 83% favor
    stoning adulterers.”

    Så Mohammad er en “ekstremist”?

    Nei, han representerer holdningene til NORMALMUSLIMENE.

    http://pewglobal.org/reports/pdf/265.pdf

  • Kriss

    Såå..Ifølge ‘loven’ burde samtlige skattesnytere/svindlere ha gjort seg fortjent til å få en hånd kuttet av? Med unntak av alle svindlere/snytere med muslimsk bakgrunn, for denne gruppen.. har lov? Ifølge egen lov?..

    Hør hva de sier, og legg dere på minne det de gjør..