Anti-boikottmat: Laksecarpaccio med israelsk grapefrukt

Christine Mohn

Laks og grapefrukt.jpg

Boikottfolket rører på seg igjen. Det bør vi motvirke ved å kjøpe så mange israelske varer som mulig, for eksempel Jaffa-grapefrukt. Disse kan brukes til å lage en smakfull og sunn laksecarpaccio:

400 g laksefilet
2 ss salt
1 ss sukker

Salte og sukre fiskefileten og la den marinere en times tid på benken. Skyll deretter av saltet og sukkeret og skjær fisken i tynne skiver.

Avokadosalat:
½ rosa grapefrukt
1 avokado i biter i biter
1 vårløk i tynne skiver
1 fersk jalapeño-chili eller grønn chili i tynne skiver
½ dl olivenolje
2 ss sitronjuice
salt og pepper
¼ krukke basilikum

Skrell grapefrukten fri for alt skall inkludert det hvite, slik at alt kjøttet blir synlig. Skjær deretter ut fileter ved å snitte mellom de hvite membranene på grapefrukten.

Bland sammen grapefrukt med avokado, vårløk og chili.

Tilsett olivenolje og smak til med grapefruktjuice (presset fra restene etter fileteringen), sitronjuice, salt og pepper.

Anrett tynne skiver laks på tallerkenene og pensle dressingen godt over. Legg avokadosalaten på toppen. Pynt med basilikum.

(Oppskriften passer til 4 personer og er hentet fra Skretting)

Leserkommentarer på Document er gjenstand for moderering, som ikke skjer kontinuerlig og under enhver omstendighet ikke om natten. Vi ønsker en respektfull tone uten personangrep, sleivete språk eller flammende retorikk. Vis særlig nøkternhet når temaet er følsomt. Begrenset redigering av skjemmende detaljer kan finne sted. Skriv til kontakt@document.no dersom du ikke forstår hvorfor en kommentar uteblir.