- Det er Norge, ikke FN, som avgjør norsk politikk

Nina Hjerpset-Østlie

Norske myndigheter har for første gang tvangsreturnert asylsøkere med endelig avslag på opphold til det sentrale Irak. Natt til søndag ble 30 irakiske menn mellom 19 og 40 år tvangsutsendt i et chartret fly til Bagdad. 66 polititjenestemenn var ombord på flyet som eskorterte de avviste asylsøkerne ut av Norge.

Justisminister Knut Storberget sier at uttransportertingen natt til søndag er den første av flere tilsvarende tvangsutsendinger, og at regjeringen spesielt vil prioritere å sende straffedømte ut av Norge.

11 av de 30 mennene er dømt for til dels svært alvorlig kriminalitet i Norge. I følge FNs høykommissær for flyktninger (UNHCR) har disse – hvorav en mann er domfelt for 85 straffbare forhold, en annen for 65, deriblant 2 grove voldtekter, trusler og vold – ekskludert seg selv fra retten til internasjonal beskyttelse.

FN`s Høykommisær er imidlertid ikke fornøyd med at 19 avviste asylsøkere som ikke er dømt for kriminalitet har blitt returnert:

– Vår anbefaling er at folk som kommer fra fem sentrale områder i Irak, har behov for internasjonal beskyttelse, og derfor ikke bør sendes tilbake, sier Hanne Mathisen, som er talsperson for UNHCR i Norden.

De fem områdene er Bagdad, Diyala, Kirkuk, Nineva og Saladin.

Sjefen for Politiets utlendingsenhet, Ingrid Wirum, bekrefter overfor Aftenposten at flere av personene som ikke er straffedømt, er fra disse områdene. Én er fra Bagdad, og flere er fra Kirkuk og Mosul.

– Hvis dette stemmer, så betyr det at Norge legger seg på en linje i strid med våre retningslinjer, og følger den praksis som Sverige og Danmark allerede har ført en tid, sier Mathisen.

Norsk Organisasjon for Asylsøkere (NOAS) beklager også at Norge ikke følger FNs anbefaling, men Storberget sier at det er Norge, ikke FN, som avgjør norsk politikk:

– Det er ikke noen automatikk i at vi legger FNs råd til grunn. Norge fatter sine egne beslutninger. Vi har en veldig grundig prosess for å fatte vedtak. Det er først Utlendingsdirektoratet, deretter Utlendingsnemnda og det er en rekke omgjøringsmuligheter. Det går ofte flere runder, etter min mening går det mange ganger for mange runder. Nå som vi har fått i stand en avtale med Irak, så må man forvente at vi får opp antallet returer, sier Storberget.

– Frykter du at flere vil gå under jorden?

– Mitt klare budskap til disse er: De som ikke har lovlig opphold i Norge, må reise. Bruk de frivillige ordningene som er lagt opp hvor man også har mulighet til å få økonomisk støtte, sier justisministeren.

Han signaliserte i går en tøffere linje overfor dem som ikke reiser ut, tross avslag på asylsøknaden.

Norske myndigheter vil fremover prioritere å uttransportere flere i èn reise. Dette er både økonomisk lønnsomt og går raskere, sier Storberget. Justisministeren ønsker også å innlede samarbeid med Sverige og EU om en returordning. Det vil si at asylsøkere må påregne kortere oppholdstid i Norge når de har fått endelig avslag på søknad om asyl.

Justisministeren vil spesielt prioritere å få ut straffedømte. Ifølge Storberget er det tverrpolitisk enighet om å bli «hardere i klypa» overfor disse.

– Jeg sa vi skulle være hardere i klypa. Det er billedlig talt. Men hvis vi skal få god hånd om asylpolitikken i Norge, og sikre de asylsøkerne som har grunnlag for opphold, må dem som ikke har grunnlag sendes ut. Alt annet virker undergravende. Og de som begår kriminelle handlinger her, får «no pardon». Det mener jeg virkelig, sier Storberget.

Nylig kom det frem at asylsøkere med endelig avslag fyller opp 26 av 150 asylmottak, og at disse plassene koster 300 millioner kroner i året.

NOAS tror helgens uttransportering vil sende et kraftig signal både til personer med endelig avslag i Norge, og til de som vurdere å komme hit.

– Det vil gjøre inntrykk at man nå gjennomfører tvangsretur til Bagdad. Det er det få land i Europa som gjør, sier Sylo Taraku.

I dag sitter over 3000 personer i norske asylmottak med endelig avslag.

– Det kan være at man velger frivillig retur i større grad. Det kan også være at flere flykter fra mottakene og går under jorden, sier Taraku.

Aftenposten: Sendt tilbake til Irak mot FNs råd

Leserkommentarer på Document er gjenstand for moderering, som ikke skjer kontinuerlig og under enhver omstendighet ikke om natten. Vi ønsker en respektfull tone uten personangrep, sleivete språk eller flammende retorikk. Vis særlig nøkternhet når temaet er følsomt. Begrenset redigering av skjemmende detaljer kan finne sted. Skriv til kontakt@document.no dersom du ikke forstår hvorfor en kommentar uteblir.

  • Richard Johanson

    Er det lille Norge som er i ferd med å våkne? Jeg vil gå så langt som å si at Storberget viser seg omsider fra sin ærlige side. Han gjør det vi alle vet MÅ GJØRES men som de færreste vil si i offentligheten (minst av alt politikerne). Dette er at det som trengs er en tvungen integrering. Videre at disse blir integrert i Vadsø, Sogndal, Marnadal og Stjørdal og ikke stues inn i en drabantbydel i Oslo Øst.

    Thomas Hylland Eriksen og Jonas GAL Støre nyter sine enorme inntekter i 4 generasjonsarvede villaer i Ullevaal Hageby og synes det er SÅ koselig med irakiske grønnsakshandlere i gata, men sine barn de sender de til kostskole i Genève, selvsagt, som ALLE burde gjøre om muligheten hadde vært der. Erik “Store Sol” Solheim har dratt den samme finten tidligere, den kvalmende pompøse supermoralisten. Komisk og typisk norsk i sin naivitet.

    Storberget snakker om å stramme grepet ytterligere. Om han faktisk strammer grepet inn på flere områder, så kan Høyre og Fr.P. fullføre jobben om 4 år med støtte fra et Arbeiderparti som såvidt har begynt å se utover sine egne lattekopper på Grünerløkken!!!

  • capercaillie.myopenid.com

    Jeg stusset også litt på uttalelsen her om at “Det er Norge, ikke FN, som avgjør norsk politikk”, siden Støre og andre jo ellers er så opptatt av henvise til hva slags forpliktelser vi har i forhold til FN etc.

    Og så spørsmålet som må bli stilt: hva om FrP hadde sagt eller foreslått dette; hadde det ikke da vært en ganske annen reaksjon, nettopp fra AP? (Reaksjonen fra SV m/ venner i NOAS etc er forutsigbar). Jeg har litt på følelsen av at om AP sier noe, så legitimeres det av at AP sier det, mens om FrP sier noe, så “delegitimeres” det av at FrP sier det. (Det samme har vi jo sett “hundre” ganger før)

  • A.O.Mediå

    capercaillie.
    Elementært min kjære Watson.
    Den gamle visa om eselet Umbriago kommer i tankene når en stadig opplever hvordan FrP’s forslag/standpunkter blir behandlet av “makta”.
    Som oftest latterliggjort og demonisert, i beste fall neglisjert ene og alene fordi det kommer fra feil leir.
    Det kan vel med rette kalles passiv mobbing?

  • Sanobet

    Dette blir bare symbolpolitikk for å vise seg handlekraftig.

    Hver uke smugles hundrevis av mennesker inn i Norge, disse 30 som man gjør noe stort poeng ut av blir dermed en dråpe i havet. De fleste av disse er nok uansett smuglet tilbake til Norge i løpet av noen uker.

    Norges asylpolitikk er ute av kontroll, det er en ren invasjon av mennesker, og Norge er livredde for hva hellige FN vil si så de godtar det.

  • Per A

    Capercaillie:
    “Jeg stusset også litt på uttalelsen her om at “Det er Norge, ikke FN, som avgjør norsk politikk”, siden Støre og andre jo ellers er så opptatt av henvise til hva slags forpliktelser vi har i forhold til FN etc.”

    Ja, når vi lytter til overpolitikerne fra Norsk Folkehjelp og Amnesty International, får vi raskt et inntrykk av at FN allerede er å oppfatte som en overordnet statsmakt som vi har å rette oss etter.

    FNs Hovedforsamling omtales av disse folkene som om det skulle dreie seg om verdens “Øverste Sovjet,” med Sikkerhetsrådet som verdens “Politbyrå.” FNs menneskerettsråd er i deres fantasi blitt til en slags folkerettsdomsstol som fatter rettskraftige resolusjoner.

    Det er ganske pinlig at f.eks. NRK omtrent daglig bruker disse folkene som politiske synsekonsulenter.