Durban II: Om igjen!

Nina Hjerpset-Østlie

Begynn for­fra - og gjør det kort!, lyder det kon­tante bud­ska­pet fra Dan­mark og andre vest­lige land til arran­gø­rene av FN‘s kom­mende kon­fe­ranse om rasisme og rela­tert into­le­ranse, Dur­ban II.

Arbeids­grup­per under­lagt FN har i flere måne­der for­be­redt slutt­do­ku­men­tet for Dur­ban II, men slutt­er­klæ­rin­gen har bare blitt len­ger og mer omfat­tende. Det siste utkas­tet er på 45 sider, og inn­hol­der sta­dig utta­lel­ser som er reg­net som uak­sep­table for demo­kra­tiske sta­ter. Nå vil den danske regje­rin­gen for­søke å over­tale 10 afri­kanske land til å godta at i hvert fall 4 kon­krete punk­ter i det nåvæ­rende slutt­do­ku­men­tet utgår eller endres:

Den hol­landske uden­rigs­mi­nis­ter, Maxime Ver­ha­gen, nævnte på et møde i FN’s Men­neske­ret­tig­heds­råd i tirs­dags fire kon­krete punk­ter, som i hvert fald skal ændres:

For det første det meget omtalte for­bud mod religionskritik.

For det andet, at teks­ten ikke for­døm­mer dis­kri­mi­na­tion på grund af sek­suel orientering.

For det tredje, at anti­se­mi­tisme og holo­caust bagatelliseres,

og for det fjerde, at sta­ten Israel næv­nes spec­i­fikt som racistisk.

Samt­lige punk­ter er et uttrykk for Orga­ni­sa­sjo­nen av islamske sta­ter (OIC) hold­nin­ger, som de i løpet av de for­be­re­dende for­hand­lin­ger har hatt fler­tall for å få med i den fel­les slutt­er­klæ­rin­gen for del­ta­ger­lan­dene på Dur­ban II.

De nor­diske lan­dene samt Tysk­land, Bel­gia og Ita­lia har erkjent at det ikke har vært mulig å få de islamske syns­punk­tene ut av slutt­do­ku­men­tet, til tross for lang­va­rige for­hand­lin­ger om de for­skjel­lige for­mu­le­rin­gene. Man arbei­der der­for nå med en mer radi­kal løs­ning: å få hele det nåvæ­rende utkas­tet droppet.

I ste­det bør man skrive en ganske kort tekst på fem-seks sider, der foku­se­rer på racisme og intet andet. Ifølge kil­der tæt på den danske rege­ring vil det også være meget tæt­tere på den oprin­de­lige mening med Dur­ban 2-konferencen.

Dur­ban II skulle opp­rin­ne­lig bare være en opp­føl­gings­kon­fe­ranse for resul­ta­tet av den skan­da­løse Dur­ban I, men OIC har i sam­ar­beid med afri­kanske land langt på vei lyk­kes i å inn­føre en ny og mer omfat­tende dags­or­den for kon­fe­ran­sen som skal avhol­des i april.

Vest­lige rege­rings­kil­der mener, at Libyen har optrådt meget svagt som leder af for­be­re­del­sen til kon­fe­ren­cen. Man har ukri­tisk taget alle mulige ønsker til slutteks­ten ind – uden at se på, hvad der rea­lis­tisk kunne ska­bes enig­hed om i hele FN, lyder kri­tik­ken fra vest­lige rege­rings­kil­der. Det har givet de isla­miske lande let spil.

Efter at Rus­land har over­ta­get ledel­sen, går det lidt bedre, men fra vest­lig side kan man sta­dig ikke få øje på noget brug­bart kompromis.

Der­for er det mere rå magt­spil nu sat ind. Det inde­bæ­rer blandt andet, at uden­rigs­mi­nis­ter Per Stig Møl­ler (K) har invi­te­ret de nor­diske uden­rigs­mi­nistre og uden­rigs­mi­nistre fra 10 lande i det syd­lige Afrika til møde i Køben­havn i næste uge. Det er Benin, Bots­wana, Ghana, Mali, Mozam­bi­que, Lesotho, Tan­za­nia, Syd­afrika, Nige­ria og Senegal.

Disse lan­dene antas å ha en sær­lig inter­esse av at kam­pen mot rasisme ikke ender opp i et like­gyl­dig slutt­do­ku­ment som det ikke kan opp­nås enig­het om. Den danske regje­rin­gen håper der­for at denne frem­gangs­må­ten kan slå en kile i alli­an­sen mel­lom OIC og utvik­lings­lan­dene. Denne alli­an­sen kal­les G77 og består i dag av 130 land, hvil­ket utgjør en klar majo­ri­tet i FN. Av de 130 lan­dene er 57 også med­lem­mer av OIC. G77-gruppen ga for­øv­rig nylig for­mann­ska­pet til Sudan, hvis pre­si­dent Omar Has­san al-Bashir er til­talt av Den inter­na­sjo­nale straffe­dom­sto­len for krigs­for­bry­tel­ser og for­bry­tel­ser mot men­nes­ke­he­ten på bak­grunn av regi­mets pågå­ende over­grep mot befolk­nin­gen i Darfur.

Der­som den danske regje­rin­gen lyk­kes i å få de 10 afri­kanske lan­dene til å trekke støt­ten til det nåvæ­rende utkas­tet for Dur­ban II, vil det kunne hindre slutt­do­ku­men­tet fra å bli vedtatt.

Sjan­sene for dette antas dog å være små, da de euro­pe­iske lan­dene er split­tet og USA nylig trakk seg fra de for­be­re­dende møtene da de ikke lyk­tes i å stanse angre­pene på ytrings­fri­he­ten og Israel. Canada og Israel har alle­rede vars­let at de ikke akter å delta på den omstridte konferansen.

Den danske regje­rin­gen ret­tet for noen dager siden skarp kri­tikk mot for­be­re­del­sene til Dur­ban II i en tale til FN‘s Men­neske­ret­tig­hets­råd i Geneve. Uten­riks­mi­nis­ter Per Stig Møl­ler sa at kon­fe­ran­sen mot rasisme er blitt avspo­ret, og at det neppe kan opp­nås enig­het mel­lom del­ta­gerne på grunn­lag av det nåvæ­rende utkas­tet til Dur­ban II‘s slutterklæring:

- Vi kan ikke accep­tere, at kon­fe­ren­cens mål er flyt­tet fra kam­pen mod racisme og race­dis­kri­mi­na­tion til ind­skrænk­nin­ger i ytrings­fri­he­den og andre fun­da­men­tale men­neske­ret­tig­he­der, sagde Per Stig Møl­ler blandt andet i sin tale.

Det er for­øv­rig FN‘s Men­neske­ret­tig­hets­råd som utnevnte plan­leg­gings­ko­mitèen for Dur­ban II. I komitèen sit­ter blant andre Pakis­tan og Iran, mens Libya fikk formannskapet.

I Tysk­land, Frank­rike og Dan­mark har en rekke ledende intel­lek­tu­elle opp­ford­ret demo­kra­tiske land til å boi­kotte FN-konferansen der ytrings­fri­he­ten defi­ne­res som en “hoved­ut­ford­ring og hind­ring for å imø­tegå nåti­dige for­mer for rasisme”, og flere lands regje­rin­ger har vars­let at de over­veier å ute­bli. I Norge har imid­ler­tid den offent­lige debat­ten vært prak­tisk talt ikke-eksisterende, og det har vært svært lite presse­om­tale av utvik­lin­gen i FN gene­relt og Men­neske­ret­tig­hets­rå­det og Dur­ban II spesielt.

Alle­rede i mars 2008 gjen­nom­førte OIC et kupp i FNs Men­neske­ret­tig­hets­råd, da Rådet ved­tok å pålegge spe­sial­rap­por­tø­ren for ytrings­fri­het ikke bare å passe på ytrings­fri­he­ten, men også mis­bruk av den i for­hold til reli­gion og etni­si­tet. I følge Det inter­na­sjo­nale huma­ne­ti­ker­for­bun­det (IHEU, som vårt Human Etisk For­bund (HEF) er med­lem av) lyk­tes de mus­limske lan­dene der­med å gjøre FN til et våpen mot dem eller det de måtte mene kren­ker islam og mus­li­mer. IHEU‘s tid­li­gere leder Roy Brown kalte ved­ta­ket his­to­risk: Et FN-organ som er satt til å vokte men­neske­ret­tig­he­tene er blitt for­vand­let til et organ for å krenke dem.

Kort etter stilte IHEU seg bak en kam­panje som kal­ler demo­kra­tier til kamp for å for­svare indi­vi­du­elle fri­hets­ret­tig­he­ter mot angrep. Kam­pan­jen ble opp­rin­ne­lig lan­sert av det Inter­na­sjo­nale For­bun­det mot Rasisme og Anti­se­mit­tisme (LICRA) som svar på OIC‘s angrep på de uni­ver­selle menneskerettighetene.

Som en følge av dagens sam­men­set­ning i FN, ved­tok FN‘s hoved­for­sam­ling i novem­ber 2008 en ikke-bindende reso­lu­sjon som for­døm­mer “bak­vas­kelse av reli­gion” og opp­ford­rer samt­lige med­lemsta­ter til å endre sine lov­gi­vin­ger eller kon­sti­tu­sjo­ner for å beskytte reli­gion mot slik bak­vas­kelse. Den norske dele­ga­sjo­nen stemte mot reso­lu­sjo­nen, men til tross for dette la den norske regje­rin­gen rett før jul frem et for­slag om en lig­nende lov. Uten­riks­mi­nis­ter Jonas Gahr Støre støt­tet det kon­tro­ver­si­elle lov­for­sla­get som etter mas­siv kri­tikk falt 4. februar 2009.

Norge stil­ler for­øv­rig til valg som kan­di­dat til det G77-dominerte Men­neske­ret­tig­hets­rå­det i år.

Kris­te­lig Dag­blad: Vest­ligt pres for ultra­kort racisme­tekst

Aktu­elle artik­ler om opp­tak­ten til- og dags­or­den for Dur­ban II:

Pin­lig presse-Norge - over­sikt over utvik­lin­gen i FN og for­be­re­del­sene til Dur­ban II

Borte dår­lig, hjemme bra?

Hallo, er det noen hjemme?

Jag­land ut mot Dur­ban II

Vest­lig oppo­si­sjon mot Dur­ban II

Vest­lige intel­lek­tu­elle mot Dur­ban II


Om du ikke følger Document på sosiale media kan du følge oss på e-post.

Donere engangsbeløp?Kan du forplikte deg til fast betaling?

Penger kan også doneres til kontonummer 15030249981.

Leserkommentarer på Document er gjenstand for moderering, som ikke skjer kontinuerlig og under enhver omstendighet ikke om natten. Vi ønsker en respektfull tone uten personangrep, sleivete språk eller flammende retorikk. Vis særlig nøkternhet når temaet er følsomt. Begrenset redigering av skjemmende detaljer kan finne sted. Skriv til debatt@document.no dersom du ikke forstår hvorfor en kommentar uteblir. Se her for nybegynnerhjelp.