Lang vei å gå

Hans Rustad

Både klima og demo­grafi illust­re­rer poen­get om at et pro­blem ikke blir tatt på alvor før det er for sent.

Det er en lang­som opp­våk­ning til kli­ma­er­kjen­nelse, men liten vilje til handling.

Hva demo­grafi angår har ikke poli­ti­kerne en gang våget å tenke høyt at det er lan­dets frem­tid som for­svin­ner med abort­tal­lene. Tid­li­gere var det tvang og press mot den enkelte kvinne som gjaldt. Det ble erklært for­kas­te­lig. Nå er spørs­må­let “fel­les­ska­pets” frem­tid. Hvis til­strek­ke­lig mange gjør det samme, vil det få kon­se­kven­ser for fel­les­ska­pet. I dette til­fel­let - å få barn - gjel­der det fel­les­ska­pets liv og frem­tid. Det blir en opp­våk­ning til en kol­lek­ti­visme vi trodde vi hadde lagt bak oss.

For første gang har fors­kere i Norge fore­koms­ten av føds­ler og abort hos etnisk norske kvin­ner. Resul­ta­tene er opp­sikts­vek­kende. Aldri før er det vist så høye abort­tall i enkelte grup­per og aldri før er det vist så store for­skjel­ler mel­lom hvem som tar abort og hvem som vel­ger å full­føre svangerskapet.

Under­sø­kel­sen blant etnisk norske kvin­ner i Oslo avdek­ker blant annet at:

Over halv­par­ten av gra­vide under 25 år vel­ger abort.

Unge kvin­ner vel­ger abort
Mer enn halv­par­ten av etnisk norske kvin­ner under 25 år i Oslo vel­ger abort hvis de blir gra­vide. - Over­ras­kende høye tall og bekym­rings­fullt, sier pro­fes­sor bak undersøkelsen.


Om du ikke følger Document på sosiale media kan du følge oss på e-post.

Donere engangsbeløp?Kan du forplikte deg til fast betaling?

Penger kan også doneres til kontonummer 15030249981.

Leserkommentarer på Document er gjenstand for moderering, som ikke skjer kontinuerlig og under enhver omstendighet ikke om natten. Vi ønsker en respektfull tone uten personangrep, sleivete språk eller flammende retorikk. Vis særlig nøkternhet når temaet er følsomt. Begrenset redigering av skjemmende detaljer kan finne sted. Skriv til debatt@document.no dersom du ikke forstår hvorfor en kommentar uteblir. Se her for nybegynnerhjelp.