USA har havnet midt opp i en demografisk bombe i Irak, og det er den som er i ferd med å detonere i ansiktet på amerikanerne, skriver Gunnar Heinsohn i en uhyre viktig artikkel i Netzeitung.
Professor Heinsohn er leder av Raphael Lemkin-instituttet for Xenophobi og Genocid-forskning ved universitetet i Bremen.
Heinsohn ser Irak ut fra en demografisk synsvinkel: Det er ett av flere land hvor gruppen av unge eksploderer, og utgjør en overveldende stor del av befolkningen. Andre land er Afghanistan, Colombia, Mexiko, Pakistan, Saudi-Arabia, Vestbredden og Gaza.
Når antall unge overstiger et visst nå og det ikke finnes outlets, muligheter til en normal fremtid, slå de patologiske utveiene inn: angripskrig, borgerkrig, interne massakrer, folkemord. De ble praktisert i fullt monn av Saddam.
Det finnes derfor et destruktivt mønster, en vilje til å bruke vold, som islamistene bygger videre på. Det er det USA møter i Irak.
Det finnes nok rekrutter.
Fra 1950-2000 steg Iraks befolkning fra 5 millioner til 23. I 2005 vil det være 26 millioner og gjennomsnittsalderen vil være 19 år! Det vil være 11 millioner barn under 15 år! Til sammenligning; i en “moden” befolkning som Tysklands er den 42 år.
Dette er den demografiske bomben i praksis. En diktator som Saddam har sikkert visst at det ikke spilte noen rolle om det forsvant noen hundretusener i terror og krig. Befolkningen steg likevel. Denne beredskapen til vold var den farligste ved regimet, og i vestlige velferdssamfunn med en normal demografi er det vanskelig å forestille seg.
Hvert år må 350.000 unge menn i Irak ut og klare seg selv. Mange melder seg til tjeneste til det som samfunnet tilbyr: politi, militær, oljeindustrien. Men noen synes kampen mot USA og Allawi er mer tiltrekkende.
Heinsohns poeng er at dette ikke er en konflikt USA har skapt. Han viser at den eksisterte på forhånd. Saddam løste den på sin måte: ved å la andre unngjelde: iranere, shiaer, kurdere. Totalt hensynsløst. Undertrykkelsen la et lokk på spenningene og konfliktene i samfunnet. At de har eksplodert etter frigjøringen blir i dette lys mer forklarlig.
Men man kan bebreide USA at de ikke ivaretok strukturene bedre. Lovløshet var det siste Irak trengte. De destruktive og sentrifugale kreftene er enorme.
Man ser de samme tendensene i Gaza og på Vestbredden.
NETZEITUNG VOICE of GERMANY: «Iraqi Freedom» entfesselt den Zorn der jungen Männer
