Al Qaida planla kjemisk/biologisk angrep i Frankrike

Hans Rustad

Fransk politi sier de har arres­tert en Al Qaida-celle som planla angrep med kje­miske eller bio­lo­giske våpen.

Arresta­sjo­nene ble fore­tatt sist uke i Lyon-området. En tals­mann for innen­riks­de­par­te­men­tet sier myn­dig­he­tene er over­be­vist om at de for­pur­ret et angrep med enten botu­lisme eller ricin.

De sju arres­terte er i fami­lie med Menad Ben­chell­ali, som ble arres­tert i desem­ber 2002, for å ha rekrut­tert mus­li­mer til å slåss i Tsje­tsje­nia, og for å ha plan­lagt angrep mot rus­siske mål i Frankrike.

Slekt­nin­gene skal ha hjul­pet Ben­chall­ali med å kjøpe de rik­tige kje­mi­ka­lier. Ricin er et uhyre gif­tig mate­riale. Gif­ti­gere enn cyanid.

The mini­s­try offi­cial, who asked not to be named, con­fir­med a report in Le Monde that the sus­pects admit­ted to the police that Mr Ben­chell­ali was a che­micals expert who had been trai­ned in poison-making in al-Qaida camps in Afgha­ni­stan and was actively try­ing to pro­duce a botu­lism toxin and ricin.

He had tested his che­micals on ani­mals, they said.

Fransk etter­ret­ning erklærte i novem­ber 2002 at det var risiko for et kjemisk/biologisk angrep i Frankrike.

Saken er ikke uten ironi: De samme euro­pe­erne som lat­ter­lig­gjør ame­ri­ka­nerne for deres jakt på Sad­dams masse­øde­leg­gel­ses­vå­pen, og spot­ter ame­ri­ka­nerne for å tro at Sad­dam og Al-Qaida hadde noen kon­takt, kan opp­leve å bli angre­pet med de samme våpnene.

Al-Qaida ter­ror plot foi­led, say French police

Det er tid­li­gere opp­da­get ricin i Stor­bri­tan­nia. Fransk politi har fun­net res­ter av ricin i en opp­be­va­rings­boks i Paris. Det spe­ku­le­rers i at de var del av en større for­sen­delse med gift.

En kan bare tenke seg panikke som vil bryte ut i Europa, hvis det mel­des om en kjemisk/biologisk angrep. Tro­lig spe­ku­le­rer isla­mis­tene i hys­te­riet som et angrep vil utløse. Det hol­der med ett vel­lyk­ket angrep for at para­noiaen vil bre seg.

Ter­ro­ren er ver­dens­om­spen­nende. Sveit­sisk politi arres­terte åtte men­nes­ker sist uke i for­bin­delse med ter­ror­bom­bene mot bolig­kvar­te­rer i Riyadh 12. mai ifjor.

En gruppe på 150 mus­li­mer demon­strerte lør­dag uten­for politi­sta­sjo­nen i Lyon-forstsaden. Mus­limske orga­ni­sa­sjo­ner mis­for­står hva soli­da­ri­tet betyr når de går i bre­sjen for terrorister:

Mus­lim orga­ni­sa­tions asked people to gat­her in the mar­ket square and read a state­ment cal­ling the arrests “a mes­sage to inti­mi­date all France’s Muslims”.


Om du ikke følger Document på sosiale media kan du følge oss på e-post.

Donere engangsbeløp?Kan du forplikte deg til fast betaling?

Penger kan også doneres til kontonummer 15030249981.

Leserkommentarer på Document er gjenstand for moderering, som ikke skjer kontinuerlig og under enhver omstendighet ikke om natten. Vi ønsker en respektfull tone uten personangrep, sleivete språk eller flammende retorikk. Vis særlig nøkternhet når temaet er følsomt. Begrenset redigering av skjemmende detaljer kan finne sted. Skriv til debatt@document.no dersom du ikke forstår hvorfor en kommentar uteblir. Se her for nybegynnerhjelp.